Aby wprowadzić ruchomy czas pracy trzeba zawrzeć porozumienie

Kategoria: Czas pracy
Data: 25-09-2013 r.

Do stosowania ruchomego czasu pracy, pracodawca potrzebuje albo porozumienia ze związkami (a w razie ich braku z przedstawicielami pracowników) albo indywidualnych wniosków pracowników. Porozumienie jest wygodniejsze, bo dzięki niemu można od razu wprowadzić ruchomy czas pracy dla całego działu lub nawet całej załogi.

Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy mają oficjalną możliwość wprowadzenia tzw. ruchomego czasu pracy – i to w dwóch odmianach.

W pierwszym przypadku pracodawca może wyznaczać pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy (np. raz 7.00, raz 10.00) w poszczególne dni pracy także w ten sposób, że w kolejnym dniu pracownik rozpoczynałby pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim. Taka praca nie będzie uznawana za nadliczbową. Nadal jednak trzeba zachowywać przepisy o wymiarze czasu pracy (np. do 8 godzin pracy na dobę w systemie podstawowym), odpoczynku dobowym i tygodniowym.

Natomiast w drugim przypadku wyznaczony byłby przedział czasu, w którym pracownicy muszą stawić się do pracy. Gdyby pracownik, zgodnie ze swoją decyzją, w kolejnym dniu rozpoczął pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to nie powstałyby nadgodziny. Również w tym przypadku trzeba jednak zachować normy czasu pracy oraz okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego.

  1. w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie będzie możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca będzie mógł uzgodnić treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, albo
  2. w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcyjeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe lub
  3. na pisemny wniosek zainteresowanego pracownika – jeśli w zakładzie pracy w ogóle nie przyjęto ruchomego czasu pracy w trybie opisanym powyżej, jak również gdy przyjęto ruchomy czas pracy, ale pracownik jest zainteresowany innym rozkładem niż wynikający z przyjętych ustaleń na szczeblu zakładowym.
Joanna Kaleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26203 )
Array ( [docId] => 26203 )