Odpracowanie prywatnego wyjścia z pracy – nie w dniu wolnym

Kategoria: Czas pracy
Data: 18-09-2013 r.

Obowiązujące od 23 sierpnia 2013 r. nowe przepisy dotyczące czasu pracy regulują kwestie wyjść pracowników w godzinach pracy w cekach prywatnych. Zgodnie z nimi odpracowanie takiego zwolnienia nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Ale, chociaż przepisy nie mówią o tym wprost, trzeba pamiętać, że pracownik nie może odpracować prywatnego wyjścia w dniu wolnym od pracy.

Zgodnie z nowym art. 151 § 21 Kodeksu pracy czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Potrzebny pisemny wniosek pracownika

Jak wynika z powyższego wniosek pracownika o udzielenie czasu wolnego w celu załatwienia spraw osobistych musi mieć formę pisemną, a pracodawca powinien przechowywać go w dokumentacji służącej rozliczaniu czasu pracy pracownika.

Wniosek pracownika o udzielenie prywatnego wyjścia w godzinach pracy nie jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca nie musi się do niego przychylić, podobnie jak nie musi zaakceptować zaproponowanego przez pracownika terminu odpracowania takiego wyjścia.

Odpracowanie zwolnienia nie może naruszać przepisów

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnienie pracownika z pracy w celach prywatnych może być przez niego odpracowane także w innym dniu niż miało miejsce (ważne, aby zostały zachowane minimalne okresy odpoczynku – dobowego i tygodniowego). Jednak, chociaż przepisy nie mówią tego wprost, nie może być odpracowane w dniu wolnym od pracy. Pracodawca musi bowiem przestrzegać zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26193 )
Array ( [docId] => 26193 )