Kto może stosować system zadaniowy?

Kategoria: Czas pracy
Data: 19-05-2017 r.

System zadaniowy można stosować tylko wobec niektórych pracowników. Jednak katalog takich osób może być dość szeroki.

System zadaniowego czasu pracy możemy stosować jedynie wobec niektórych pracowników. Jego wprowadzenie jest bowiem możliwe tylko wówczas, gdy jest to uzasadnione jedną z trzech przesłanek:

1)     rodzajem pracy,

2)     jej organizacją lub

3)     miejscem wykonywania pracy.

Wprowadzenie systemu zadaniowego uzasadnione jest ze względu na rodzaj pracy w przypadku, gdy pracownik pracuje na stanowisku twórczym (architekt, informatyk programista, dziennikarz).

Zadaniowy czas pracy może być uzasadniony również organizacją pracy.  Na przykład wtedy, gdy pracodawca tak organizuje pracę, że rozlicza pracowników z wykonanych zadań, a nie konkretnych godzin pracy.

Miejsce pracy uzasadnia wprowadzenie zadaniowego czasu pracy w przypadku pracowników, którzy wykonują pracę na szeroko wyznaczonym obszarze, np. na terenie województwa, co zdarza się w przypadku przedstawicieli handlowych, medycznych, farmaceutycznych, akwizytorów, dozorców domów, serwisantów. Są to zatem przypadki, kiedy utrudnione jest wykonywanie bieżącej kontroli nad pracownikiem w trakcie świadczenia przez niego pracy.

Uwaga! Systemu zadaniowego nie możemy stosować, gdy pracodawca z góry narzuca pracownikom godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. W zadaniowym czasie pracy to sam pracownik podejmuje bowiem decyzję, kiedy dokładnie będzie pracował, a kiedy odpoczywał.

Więcej na ten temat można przeczytać w „Doradcy Kadrowego”.

Iwona Jaroszewska-Ignatowska Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40393 )
Array ( [docId] => 40393 )