Można zaplanować tylko tyle dni pracy, ile wynika z art. 130 kp

Kategoria: Czas pracy
Autor: Joanna Kaleta
Data: 13-07-2015 r.

Jak nie przegapić np. obowiązkowego oddania dnia wolnego za święto przypadające w wolną sobotę? Jak sprawdzić, ile można zaplanować godzin i dni pracy i ile dni wolnych trzeba pracownikowi zarezerwować? Najlepiej stosować kodeksowy sposób obliczania czasu pracy.

Sporządzając rozkład czasu pracy na dany okres rozliczeniowy, pracodawca może zaplanować tylko taką liczbę dni pracy i godzin pracy, jaka wynika z obliczania metodą podaną w art. 130 kp. Przykładowo, w okresie rozliczeniowym obejmującym sierpień 2015 roku pracownikowi pełnoetatowemu można zaplanować najwyżej 160 godzin pracy, co oblicza się w następujący sposób:

– należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego (w tym wypadku 4), czyli 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin,

– do tego wyniku należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (jest 1 taki dzień – 31 sierpnia), czyli 160 godzin + (1 dzień × 8 godzin) = 168 godzin,

– od tego odejmuje się iloczyn 8 godzin i liczby świąt nieprzypadających w niedzielę (jest 1 takie święto – 15 sierpnia), czyli 168 godzin – (1 dzień × 8 godzin) = 160 godzin.

Gdyby w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym sierpień 2015 roku pracodawca zaplanował pracownikowi pełnoetatowemu więcej niż 160 godzin, byłoby to zabronione planowanie nadgodzin.

Jednocześnie w takim okresie rozliczeniowym pracownik musi mieć co najmniej 11 dni wolnych, co oblicza się w następujący sposób:

160 godzin / 8 godzin = 20 dni pracy,

31 dni kalendarzowych w sierpniu – 20 dni pracy = 11 dni wolnych.

Jeśli pracownikowi nie zapewniono w takim okresie rozliczeniowym co najmniej 11 dni wolnych, wówczas naruszono zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Jeżeli więc pracodawca, który normalnie ma wolne soboty i niedzielę, planuje pracownikom pracę w jedną z sobót lub niedziel (jeśli tylko rodzaj pracy dopuszcza pracę w niedzielę), musi obowiązkowo zaplanować mu w zamian inny dzień wolny. Nie ma żadnej okoliczności, która usprawiedliwiałaby niezaplanowanie takiego dnia wolnego na etapie tworzenia rozkładu.

Więcej na temat rozliczania czasu pracy można przeczytać „Doradcy Kadrowego”.

Joanna Kaleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37511 )
Array ( [docId] => 37511 )