Nie można ingerować w pracowniczy wniosek o urlop

Kategoria: Czas pracy
Data: 30-01-2014 r.

Za prace w wolną sobotę pracodawca musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego. Jeśli nie ustali z nim terminu rekompensaty, nie może samowolnie przekwalifikować jego wniosku o urlop wypoczynkowy na dzień wolny za pracę w sobotę.

 

Pracownikowi, który ze względu na szczególne okoliczności wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego – w terminie z nim uzgodnionym.

W zamian za pracę w takim dniu (np. w wolną sobotę) pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi cały dzień wolny od pracy, bez względu na liczbę przepracowanych godzin w tym dniu. Jest to jedyna możliwa forma rekompensaty pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Generalną zasadą jest, że urlop wypoczynkowy udzielany jest pracownikowi na jego pisemny wniosek. Wniosek taki nie jest jednak dla pracodawcy wiążący. Pracodawca może przychylić się do wniosku pracownika i udzielić mu urlopu w terminie przez niego wskazanym, ale może również takiego wniosku nie uwzględnić. Pracodawca nie może jednak zmieniać treści wniosku pracownika.

 

pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi cały dzień wolny od pracy
nie może jednak zmieniać treści wniosku pracownika

 

Pracodawca nie jest zatem jednak uprawniony do przekwalifikowania wniosku pracownika o urlop wypoczynkowy na wniosek o udzielenie mu dnia wolnego w zamian za pracę świadczoną w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.

Podstawa prawna: art. 129 § 3 i § 4, art. 1513, art. 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

 

Podstawa prawna:3

Joanna KaletaZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33286 )
Array ( [docId] => 33286 )