Harmonogram czasu pracy - na piśmie albo elektronicznie

Kategoria: Czas pracy
Data: 30-08-2013 r.

Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy mają obowiązek tworzyć dla zatrudnionych przez siebie pracowników rozkłady czasu pracy (harmonogramy czasu pracy). Harmonogram musi obejmować co najmniej 1 miesiąc i być podany do wiadomości pracowników z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy harmonogram czasu pracy danego pracownika może być sporządzony:

  • w formie pisemnej lub elektronicznej,
  • na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc.
Przykład: w firmie obowiązuje 6-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, wprowadzony na podstawie art. 129 § 2 Kodeksu pracy. W dniu jego rozpoczęcia pracodawca nie jest w stanie przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie na pracę oraz iloma pracownikami będzie dysponował za 5 czy 6 miesięcy. W związku z tym harmonogram czasu pracy może tworzyć na okresy miesięczne. Pamiętać jednak musi, aby przekazać je pracownikom na co najmniej tydzień przez rozpoczęciem się kolejnego miesiąca.

Pracodawcy mają obowiązek przekazać pracownikom rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony. Przepisy nie narzucają sposobu w jakim informacja o harmonogramie czasu pracy powinna zostać przekazana pracownikom. Może więc o tym zdecydować pracodawca sam lub w porozumieniu z działającymi na terenie formy zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. Dopuszczalność sporządzania harmonogramów czasu pracy w wersji elektronicznej umożliwia ponadto przekazywanie ich pracownikom drogą elektroniczną, a nie tylko papierową.


Joanna Kaleta
, prawnik, specjalista prawa pracy




Zobacz także:


Więcej informacji na temat tworzenia harmonogramów czasu pracy zgodnie z nowymi przepisami publikujemy w aktualizacji poradnika „Dokumentacja kadrowa”.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26178 )
Array ( [docId] => 26178 )