Pisemny wniosek o wyjście prywatne

Kategoria: Czas pracy
Data: 13-12-2013 r.

Zgodnie z nowym stanowiskiem Ministerstwa Pracy pracownik może na różne sposoby prosić o wyjście prywatne. Jednak ważne jest, aby wniosek był pisemny i wskazywał, czy wyjście będzie odpracowane, czy nastąpi obniżenie pensji.

Pracodawca może zgodzić się na odpracowanie przez pracownika wyjścia prywatnego w celu załatwienia spraw osobistych. Sierpniowa nowelizacja czasu pracy wprowadziła zasadę mówiącą, że jeśli pracownik złoży wniosek o odpracowanie takiego wyjścia (i pracodawca go zaakceptuje), to czas odpracowania nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. W tym celu niezbędny jest jednak pisemny wniosek pracownika – nie tylko o samo odpracowanie, ale także o wyjście. Tak uznało ministerstwo pracy (w odpowiedzi z 3 października omawianej w „Aktualnościach kadrowych”).

 

Wniosek powinien dokładnie wskazywać, w jakich dniach i godzinach ma się odbywać wyjście prywatne. Może też proponować termin i godziny odpracowania wyjścia. Jednak ani przepisy, ani ministerstwo pracy nie uznają tego za obowiązek. Pracownik może więc zaznaczyć, że chce odpracować wyjście bez podawania terminu, kiedy to nastąpi. Ten zaś strony uzgodnią później.

Pracownik może także poprosić o wyjście prywatne, którego nie chce odpracowywać. W takim przypadku pracodawca zgodziwszy się na wyjście, może jednak potem potrącić pensję za czas wyjścia – zgodnie z zasadą wynagradzania jedynie pracy wykonanej. Nieobecność oznacza się jako usprawiedliwioną, ale niepłatną. Przepisy nie nakazują w tym przypadku żadnej konkretnej formy wniosku. Niemniej jednak rekomendujemy, aby w takim przypadku pobrać przynajmniej pisemny wniosek (nie zaszkodzi dodać na nim także zgody na potrącenie). Chodzi bowiem o to, aby nie było wątpliwości, że pracodawca obniżył pensję z powodu wyjścia, o które prosił pracownik, a nie np. z powodu przestoju w firmie (w czasie którego należy wypłacać wynagrodzenie przestojowe).

Dobrze jest przygotować sobie wzór wniosku zarówno dla pracowników odpracowujących wyjścia, jak i dla przypadku gdy pracownik ma mieć potrącone wynagrodzenie za czas wyjścia. Wówczas wystarczy wręczać go pracownikowi do wypełnienia w każdym przypadku, gdy ten chce załatwić sprawy prywatne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33274 )
Array ( [docId] => 33274 )