Rekompensata nadgodzin – zawsze po tym, jak powstaną

Kategoria: Czas pracy
Data: 25-04-2015 r.

Z powodu szczególnych potrzeb zakładu pracy lub w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej pracodawca może polecić pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych. Rekompensata takich dodatkowych zadań odbywa się poprzez zapłatę wynagrodzenia wraz ze stosownym dodatkiem lub udzielenie czasu wolnego (1:1,5 w przypadku czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy lub 1:1, jeżeli poprosi o to pracownik).

Praca w godzinach nadliczbowych powinna odbywać się incydentalnie i nie może być planowana. W związku z tym udzielenie za nią czasu wolnego, zanim rzeczywiście pracownik będzie świadczył dodatkową pracę, jest działaniem nieprawidłowym. W takiej bowiem sytuacji nie ma mowy o nieplanowanym i nagłym charakterze nadgodzin. Dlatego też w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) pracodawca może narazić się na zarzut łamania przepisów o czasie pracy.

Harmonogramu nie można dowolnie zmieniać

 

Zgodnie z wytycznymi PIP raz stworzony harmonogram czasu pracy nie powinien być następnie modyfikowany. Może to nastąpić jedynie w szczególnych, obiektywnych okolicznościach, które wcześniej pracodawca sprecyzował w przepisach wewnętrznych (np. choroba innego pracownika czy urlop na żądanie).

W związku z tym zmiana harmonogramu w trakcie miesiąca z powodu dodatkowej pracy nie jest możliwa.

Pomóc może system równoważny

W przypadku zakładów, w których natężenie pracy waha się w ramach jednego okresu rozliczeniowego, można zastosować system równoważny. W połączeniu z dłuższym okresem rozliczeniowym pozwoli on na elastyczne planowanie pracy pracowników, a co za tym idzie – pracodawca będzie mógł dostosować obsadę oraz godziny pracy do realnych potrzeb zakładu.

Przykład:

Zmiana systemu czasu pracy
Pracodawca zatrudnia pracowników w systemie równoważnym, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Firma jest zakładem produkcyjnym i liczba osób potrzebnych do pracy w danym momencie okresu rozliczeniowego zależy od zamówień. Ponieważ na realizację zamówienia klienta pracodawca ma 3 miesiące – dzięki systemowi równoważnemu i długiemu okresowi rozliczeniowemu może zaplanować pracę pracowników w sposób dostosowany do swoich potrzeb, bez konieczności polecenia pracy w nadgodzinach.

Michał Tomaszewski, prawnik, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37041 )
Array ( [docId] => 37041 )