Za pracę w sobotę będzie należało się dodatkowe wynagrodzenie

Kategoria: Czas pracy
Data: 16-10-2014 r.

Jeśli firma nie będzie mogła udzielić pracownikowi wolnego w zamian za pracę w sobotę, będzie mu przysługiwał dodatek za każdą godzinę przepracowaną w tym dniu. Nad takimi zmianami w Kodeksie pracy pracuje Sejm.

Pracownik będzie mógł wystąpić o przyznanie dodatku za pracę w dniu wolnym niezależnie od tego, czy pracodawca ma możliwość udzielenia mu wolnego, czy nie. Jednak przyznanie wynagrodzenia ma być tylko wyjątkiem od generalnej zasady rekompensowania pracy dniem wolnym.

Dodatek nie będzie mógł być niższy niż 60% pensji pracownika. Dzięki nowelizacji znikną różnice pomiędzy zasadami rekompensowania czasu za pracę w sobotę a zasadami rekompensaty za pracę w niedzielę i święta.

Obecnie jeśli pracownik pracował w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (zazwyczaj jest to sobota), to pracodawca musi udzielić mu innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Jednak często jest to trudne do zrealizowania z różnych przyczyn − np. kończy się okres rozliczeniowy i sobota była ostatnim dniem pracy albo pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż wynosi okres rozliczeniowy.

W takich przypadkach pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi dnia wolnego. Wówczas jest narażony na sankcje za nieprzestrzeganie przepisów w przypadku kontroli inspekcji pracy. Jest to również niekorzystne finansowo dla pracownika.

Źródło:

projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, 1 września 2014 r. przekazany do opinii Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35875 )
Array ( [docId] => 35875 )