Za święto przypadające w dzień wolny trzeba oddać inny dzień

Kategoria: Czas pracy
Data: 30-10-2013 r.

Jeśli święto wypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi innego dnia wolnego. Pracownicy mający wolne poniedziałki dostaną inny dzień wolny za święto 11 listopada.

Ponieważ ten sam dzień nie może być wolny z dwóch tytułów – jako święto oraz z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy – pracodawca musi wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny.

W myśl przepisów każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Przez krótki okres (od 1 stycznia 2011 r.) obowiązywał wprawdzie przepis, w myśl którego jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypadało w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniżało ono wymiaru czasu pracy. Przepis ten został jednak uznany za niekonstytucyjny i utracił moc obowiązującą 8 października 2012 r.

Przykład:

Pracodawca wyznaczył jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy poniedziałki. W listopadzie 2013 r. właśnie w poniedziałek wypada Święto Niepodległości, dzień ustawowo wolny od pracy. W związku z tym pracodawca wyznaczył sobotę 9 listopada 2013 r. dniem wolnym za święto przypadające w wolny poniedziałek 11 listopada.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26222 )
Array ( [docId] => 26222 )