Zatrudniony na część etatu odbierze jeden dzień za pracę w dniu wolnym

Kategoria: Czas pracy
Autor: Joanna Kaleta
Data: 10-07-2015 r.

Za pracę w wolną sobotę niepełnoetatowemu pracownikowi należy oddać jeden dzień wolny od pracy. Pracę w godzinach nadliczbowych można zrekompensować udzielając pracownikowi czasu wolnego lub wypłacając wynagrodzenie z dodatkiem.

Jak rozliczyć czas pracy pracownik zatrudnionego na 1/2 etatu, który stale pracuje po 4 godziny od poniedziałku do piątku i został wezwany do pracy w sobotę na 9 godzin (jako opiekun wycieczki)?

Ponieważ w sobotę, czyli w dniu, w którym odbyła się wycieczka, pracownik miał korzystać z dnia wolnego od pracy wynikającego z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, z tytułu pracy w tym dniu powinien otrzymać inny cały dzień wolny od pracy. Natomiast pozostałe godziny (powyżej 8.) stanowić będą pracę nadliczbową.

Z tytułu pracy w wolną sobotę pracownikowi należy się jeden, cały dzień wolny od pracy. Zasada ta znajduje zastosowanie również do pracowników niepełnoetatowych. Chodzi bowiem o zapewnienie pracownikom odpowiedniej liczny dni wolnych od pracy, a nie o udzielenie im określonej liczby godzin czasu wolnego.

Zatem w przypadku wskazanym w pytaniu pracownikowi należy się tylko jeden dzień wolny od pracy za pracę w wolną sobotę.

W umowie o pracę z pracownikiem niepełnoetatowym należy określić limit godzin pracy, po przekroczeniu którego nabywa on prawo do wynagrodzenia, jak za pracę w godzinach nadliczbowych. W takim przypadku za wszystkie godziny wykraczające poza wskazany limit pracownik niepełnoetatowy otrzymuje wynagrodzenie ze wskazanymi w przepisach dodatkami. Natomiast za godziny pracy poniżej limitu (ale przekraczające obowiązujący go wymiar czasu pracy) pracownik zachowuje prawo do normalnego wynagrodzenia za pracę, bez dodatków.

Joanna Kaleta, adwokat, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37486 )
Array ( [docId] => 37486 )