Angielski – „must have” na rynku pracy

Kategoria: HR
Data: 29-06-2015 r.

Trudno byłoby zdefiniować jeden, uniwersalny wzorzec pracownika idealnego. Nawet w kontekście umiejętności czy predyspozycji jak najbardziej wymiernych, podlegających obiektywnej ocenie. Czasami najistotniejsza będzie ściśle określona wiedza techniczna, innym razem zadecyduje doświadczenie, znajomość rynku czy branży.

Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że znajomość języków obcych, a już na pewno języka angielskiego, jest dziś właściwie warunkiem sine qua non na szeroko rozumianym rynku pracy.

Wiemy o tym, że angielski trzeba znać

Nikt chyba nie poddaje dziś w wątpliwość tezy, że bez angielskiego ani rusz. Swobodna, ale i rzeczowa konwersacja jest wymagana na stanowiskach managerskich, w przypadku asystentów, sekretarek, a także w procesie zatrudniania osób, które mają kontakt z klientem w restauracjach, hotelach, sieciach handlowych czy wydawnictwach. Angielskim powinien posługiwać się specjalista ds. rekrutacji, informatyk, księgowa i manager klubu rozrywkowego. Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość tego, że angielski to język międzynarodowy, a jego znajomość to jeden ze wspomnianych we wstępie uniwersalnych atutów pracownika idealnego. Świadczy o tym chociażby coraz wyższa lokata Polski w rankingu opublikowanym w raporcie EF EPI 2014 (Education First English Proficiency Index). Zgodnie z tendencją „trending up” wędrujemy w górę rankingu – aktualnie na 6 miejsce traktowane już jako Very High Proficiency.

Opinie Speak Up: z angielskim po drodze do kariery zawodowe

W tym kontekście znamienne oraz interesujące są oceny i wypowiedzi osób najlepiej zorientowanych w temacie edukacji językowej - ekspertów związanych ze szkołami językowymi. Coraz większą świadomość i perspektywiczne podejście Polaków do szeroko rozumianej kariery zawodowej potwierdza np. Alicja Lelonek-Ball z renomowanej szkoły Speak Up. Mówi m.in. o tym, że „osoby planujące zmianę pracy, czy też podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych, bardzo często wiążą znajomość angielskiego ze wzrostem swoich szans na rynku pracy”. Nic dziwnego, skoro badania opublikowane przez pracuj.pl jasno pokazują, że angielski jest bardzo istotnym kryterium wyboru pracowników – jest to wymóg/warunek, który pojawia się się w 44% ogłoszeń w tym serwisie. Z analiz rynku pracy wynika również, że szczególnie istotna jest znajomość języka w branżach nowoczesnych, o największych możliwościach rozwoju.

Indywidualna metoda nauki angielskiego dla każdego

Warto zatem poznać jak najlepiej warunki i metody nauczania, perspektywy rozwoju, edukacji od podstaw i doskonalenia umiejętności językowych. Wspomniana wcześniej szkoła Speak Up w opiniach uczestników kursów, zapewnia narzędzia na miarę możliwości i adekwatne do potrzeb. Z punktu widzenia uczestników kursów mocną stroną oferty Speak Up jest metoda nauczania, która pozwala na indywidualne i bardzo elastyczne podejście do potrzeb każdego ucznia. W przypadku kursów w Speak Up, opinie i argumenty „za” dotyczą praktycznie wszystkich umiejętności – od słownictwa i gramatyki, przez swobodę i płynność konwersacji, po przełamanie jakże trudnych czasem barier językowych.

Z czego wynika niekwestionowany sukces metody Speak Up? Przede wszystkim z bardzo kompleksowego podejścia do nauki języka – może być szybko i skutecznie, ale również cierpliwie i wytrwale. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach indywidualnych, grupowych, online, multimedialnych. Uczą się od podstaw i szlifują tzw. Business English. Na zajęcia zgłasza się myśląca perspektywicznie młodzież oraz dorośli inwestujący czas i fundusze w rozwój kariery.

Angielski … w firmie

Warto zwrócić uwagę na skuteczność nauki w szkołach Speak Up w opiniach klientów biznesowych. Do placówek szkoły zgłaszają się firmy i instytucje, które poszukują kursów doskonalących umiejętności językowe pracowników. Jak widać, również z punktu widzenia pracodawcy inwestycja w edukację to słuszna decyzja. Można pokusić się o stwierdzenie, że w ten sposób piecze się dwie pieczenie przy jednym ogniu. Podnosi się kwalifikacje sprawdzonych i doświadczonych pracowników. Jednocześnie dla wielu osób możliwość uczestnictwa w dobrym kursie językowym to swoista motywacja, a nawet forma premii.

Warto poznać opinie o Speak Up

Dla potencjalnych „kursantów”, uczestników zajęć językowych w Speak Up opinie uczniów (obecnych i byłych) są na pewno jednym z argumentów za wyborem tej szkoły. Szczególnie, że akcentują tak istotne czynniki jak chociażby potwierdzone sukcesy w procesie pokonywaniu barier językowych. Cenną umiejętnością jest również swoboda konwersacji, zarówno w kontekście znajomości języka, słownictwa, w tym również branżowego, jak i prawidłowej wymowy, umiejętności wchodzenia w interakcje na gruncie zawodowym i towarzyskim. Chociażby poprzez różnego rodzaju dyskusje na zajęciach typu Club Activity czy Conversation.

Indywidualne podejście do możliwości czasowych oraz poznawczych, to kolejny atut, który w opiniach o Speak Up powtarza się bardzo często i przesądza o wyborze jednej z wielu placówek tej sieci. Dzięki temu, z oferty kursów korzystają często młodzi ludzie, co potwierdza dyrektor metodyczny Speak Up, Katarzyna Krawczyk-Strzelec, mówiąc, że większość młodych ludzi zgłaszających się do szkoły stawia na biegłą znajomość angielskiego, jako umiejętność wyróżniającą ich na rynku pracy. Jednocześnie dostrzega się również potrzeby dojrzałych osób, znakomitych, doświadczonych fachowców na rynku pracy, dla których swoboda mówienia i wspomniane bariery językowe stanowią spore wyzwanie. Właśnie dlatego w metodyce nauczania tak duży nacisk kładzie się na prawidłową, płynną konwersację, interakcję i „myślenie po angielsku”.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37393 )
Array ( [docId] => 37393 )