Benefity dla pracowników - w jaki sposób wpływają na motywację?

Kategoria: HR
Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 19-12-2021 r.

Świadczenia pozapłacowe stanowią jedno z narzędzi wchodzących w skład systemu motywacyjnego dla pracowników. Firmy konstruując ogłoszenia o pracę obok informacji na temat wysokości wynagrodzenia coraz częściej umieszczają również wzmiankę o proponowanych benefitach. Dotyczy to zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw, które chcą zachęcić potencjalnych kandydatów do złożenia CV, jak również zatrzymać w swoich szeregach wartościowych pracowników. W jaki sposób benefity wpływają na ich motywację? Podpowiadamy.

    1. Czym są benefity dla pracowników?

Benefity to świadczenia pozapłacowe, których głównym zadaniem jest zwiększenie motywacji pracowników, a co za tym idzie, poprawa efektywności ich pracy. Warto pamiętać, że prawo do otrzymywania benefitów nie jest jednoznaczne z pomniejszeniem miesięcznej pensji pracowników – ma być ono dodatkowym elementem. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że omawiane świadczenia nie mogą być wypłacane w formie gotówki – najczęściej są to karty podarunkowe, bony spożywcze czy pakiety medyczne.

    1. Rodzaje benefitów i ich korzyści dla pracowników

 

Każdy pracodawca ma do wyboru szeroki wachlarz świadczeń, które może zaliczyć w poczet benefitów pozapłacowych. Kilka z nich cieszą się szczególną popularnością z uwagi na swój uniwersalny i praktyczny charakter.

Można do nich zaliczyć m.in. dostęp do prywatnej opieki medycznej. Z perspektywy pracowników generuje on duże oszczędności w domowym budżecie, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie ceny za wizyty u specjalistów czy wykonanie badań w ramach usług komercyjnych. Warto pomyśleć o wykupieniu pakietów rozszerzonych m.in. o opiekę stomatologiczną, która z punktu widzenia zatrudnionych stanowi duży atut.

Właściciele firm często inwestują również w karty MultiSport, które uprawniają do korzystania z pływalni, siłowni czy innych obiektów sportowych. Prowadzenie aktywnego stylu życia pozwala kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i zminimalizować niekorzystny wpływ wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera. Regularne uprawianie sportu pozwala również zredukować poziom stresu i nabrać świeżej perspektywy zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe, co przynosi korzyści dla obu stron umowy. Nie dziwi więc fakt, że wielu pracowników zwraca uwagę na dostęp do karty sportowej, która może stać się mocną kartą przetargową podczas procesu rekrutacji.

Ciekawym rozwiązaniem okazują się również bony żywnościowe oraz karty podarunkowe do wybranych sklepów. Wśród miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu sporym powiedzeniem cieszą się vouchery do sklepów z odzieżą sportową, gdzie można się zaopatrzyć m.in. w wysokiej jakości buty sportowe damskie, które mogą stać uzupełnieniem korzyści z posiadania karty MultiSport. Niektórzy pracodawcy proponują również karty do butików czy księgarni.

Wielu pracowników niezwykle ceni sobie możliwość rozwoju i nieustannego podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych. Z tego względu warto rozważyć wprowadzenie benefitów pozapłacowych w formie dofinansowań do kursów i szkoleń. Można je potraktować jako inwestycję w pracownika, który zyskując nowe kompetencje staje się jeszcze cenniejszym ogniwem w łańcuchu działania firmy. Szkolenia w obrębie wykonywanego zawodu to jednak nie jedyna dostępna opcja – warto wprowadzić również dopłaty do kursów językowych czy prawa jazdy. Podnoszenie kompetencji miękkich pozytywnie wpływa na wydajność pracowników, którzy utwierdzają się w przeświadczeniu, że ich wysiłek jest nie tylko doceniany, ale i wynagradzany.

Za benefity pracownicze uważa się również m.in. dostęp do sprzętu elektronicznego lub samochodu służbowego na użytek prywatny, darmowe miejsce parkingowe, dopłaty do paliwa, a także elastyczny czas pracy.

    1. Benefity a motywacja pracowników

Pracodawcy stosują różnego rodzaju techniki motywacyjne, jednak na wyobraźnię podwładnych bardzo mocno wpływają przede wszystkim korzyści materialne. Świadczenia pozapłacowe pozwalają podnieść komfort życia codziennego, co automatycznie przekłada się na większą efektywność w pracy i chęć samorozwoju. Benefity nierzadko odciążają domowy budżet pracowników i stanowią dowód na to, że satysfakcja z wykonywanych obowiązków to nie jedyny owoc ich pracy.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41282 )
Array ( [docId] => 41282 )