Cechy dobrego lidera

Kategoria: HR
Data: 05-01-2013 r.

Kiepski lider na czele firmy, to preludium do jej bankructwa. Jakie cechy powinien posiadać szef, żeby skutecznie zarządzać i poprowadzić firmę do rynkowego sukcesu.

Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana.

Napoleon Bonaparte

Coraz więcej firm zaczyna rozliczać swoich menedżerów ze zdolności do zarządzania w czasach spowolnienia gospodarczego. Liczne badania dowodzą, że zły szef, to jeden z kluczowych powodów, dla którego cenni fachowcy odchodzą z pracy. Z kolei dobry, potrafi sprawić, że jego zespół będzie przenosił góry. Jakie cechy są niezbędne u lidera przyszłości, a które go dyskwalifikują?

Kto jest u steru

Niezmiernie ważnym i wciąż powracającym pytaniem, które na nowo powinni zadać sobie właściciele firm w obliczu utrzymującej się trudnej sytuacji gospodarczej na światowych rynkach, jest: Czy na stanowiskach kierowniczych w mojej firmie znajdują się właściwe osoby? Ponieważ tylko skuteczne przywództwo, jest w stanie zapewnić firmie byt i przetrwanie oraz dać szansę na stabilny wzrost w kolejnych latach.

Rys przywództwa

Na przestrzeni minionego stulecia wielu badaczy usiłowało w naukowy sposób ustalić, co warunkuje sukces lidera. Dominowały dwa podejścia, z których pierwsze kładło nacisk na osobiste cechy, a drugie na interakcję zachowania lidera z zaistniałymi warunkami sytuacyjnymi. Choć dotąd nie udało się wypracować jedynej słusznej koncepcji, model opracowany przez J. Adaira usiłuje pogodzić obie koncepcje i wśród cech tzw. rysu przywództwa efektywnego lidera wymienia: entuzjazm, integralność, wytrzymałość, uczciwość, ciepło, życzliwość i pewność siebie.

 

Z kolei Daniel Goleman, w książce pt. Inteligencja społeczna, wskazuje na inny zestaw cech. Według niego, dobry szef to: znakomity słuchacz; zachęcający; komunikatywny; odważny; z poczuciem humoru; współodczuwający; zdecydowany; odpowiedzialny; skromny; dzielący się władzą.

3 zasadnicze obszary działania

Wspomniany wyżej badacz, J. Adair, wyróżnił nie tylko najważniejsze cechy skutecznego lidera. Wyodrębnił także trzy najważniejsze obszary, w ramach których każdy przywódca powinien podejmować działania. Są to:

  1. działania związane z postawionym przed nim zadaniem,
  2. działania związane z potrzebami grupy,
  3. działania związane z potrzebami jednostek.

Zaniedbanie którejkolwiek spośród nich odbija się negatywnie na pozostałych, a kluczem do sukcesu i efektywności jest harmonia – utrzymanie zdrowej równowagi między powyższymi obszarami.

Rys. 1. Trzy obszary potrzeb

źródło: J. Adair, How to Grow Leaders: The Seven Key Principles of Effective Development, Kogan Page, London 2009, s. 20.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26624 )
Array ( [docId] => 26624 )