Co zrobić aby zostać psychologiem

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 08-05-2012 r.

We współczesnych czasach wiele osób jest obciążonych pracą i życiem w ciągłym biegu. Niekiedy część z nich nie jest w stanie samemu podołać z codziennym obciążeniem, jakie serwuje im życie. Wówczas zgłaszają się po pomoc do psychologa. Czy jednak usługi psychologiczne może świadczyć każdy?

Studia wyższe

Do wykonywania zawodu psychologa nie wystarczy niestety żaden kurs. Wymagane są studia wyższe w tym zakresie. Nauka trwa pięć lat i kończy się tytułem magistra. Dwa pierwsze lata nauki stanowią ogólne podstawy do wykonywania zawodu. Natomiast w dalszej części edukacji masz prawo wyboru określenia interesującej Cię specjalizacji. Obecnie do najpopularniejszych należy m.in. psychologia biznesu, psychologia społeczna czy reklamy.

Zadania psychologa

Teoretycznie o tym, czym zajmuje się psycholog, wie każdy. Jednak ze zdefiniowaniem obowiązków psychologa może być niemały problem. Czym więc tak właściwie będziesz zajmował się, wykonując ten zawód? Głównym Twoim zadaniem będzie poznanie procesów związanych ze stanami emocjonalnymi i psychicznymi człowieka. Jednak Twoja pomoc udzielana pacjentom będzie opierać się nie tylko na przeprowadzonych badaniach medycznych, ale przede wszystkim na obserwacji pacjenta.

W pracy psychologa istotną kwestię odgrywa rozmowa z pacjentem, która ma nie tylko rolę poznawczą, ale również bardzo często terapeutyczną. Możliwość tzw. „wygadania się” ze swoich problemów zupełnie obcej osobie, która nie ocenia, tylko wyrozumiale słucha, bardzo często może okazać się wystarczającą „terapią” na psychologiczne obciążenie.

 

Wymagane cechy osobowościowe

O zdolności do bycia psychologiem decydują nie tylko ukończone studia, ale również cechy osobowościowe. Chcąc wykonywać ten zawód, musisz liczyć się z tym, że będziesz miał zazwyczaj do czynienia z ludzkimi problemami. Wrażliwość na ludzkie cierpienie oraz wyrozumiałość czy umiejętność słuchania z pewnością Ci się przydadzą.

Jednak istotną kwestią w tym zawodzie jest również umiejętność zdystansowania się do własnej pracy. Zbyt duże emocjonalne przywiązywanie się do problemów swoich pacjentów nie tylko utrudni Ci pracę z nimi, ale również może negatywnie wpłynąć na Twój profesjonalizm. Idealny psycholog powinien umieć pomóc, bez jednoczesnego nadmiernego angażowania się w badany problem.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26312 )
Array ( [docId] => 26312 )