Co zrobić z dzieckiem, gdy mama idzie do pracy

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-06-2012 r.

Gdy kobieta chce wrócić do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim, pojawia się pytanie, co zrobić z dzieckiem w czasie, gdy ona będzie w pracy? W Polsce istnieje kilka rozwiązań.

Żłobek lub przedszkole

Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie. Do żłobków są przyjmowane dzieci do 3. roku życia, natomiast w przedszkolach mogą przebywać pociechy aż do momentu pójścia do klasy zerowej.

W takich placówkach można zostawić dziecko na 8 godzin dziennie. Nie jest ono pozostawione samo sobie. Podopiecznymi zajmuje się wykwalifikowana kadra. W przedszkolu organizowane są także zajęcia dodatkowe, np. taniec, nauka języka angielskiego.

W czasie gdy jesteśmy w pracy, mamy świadomość, że nasza pociecha ma dobrą opiekę, zapozna się z rówieśnikami i nauczy z nimi przebywać, a także nauczy się nowych rzeczy.

Dziadkowie

Dla wielu to najprostszy i najbardziej naturalny wybór opieki nad dzieckiem w czasie nieobecności mamy. Jest to też bezpieczne rozwiązanie, ponieważ znamy naszych rodziców czy teściów. U nich możemy też zostawić pociechę na noc czy nawet do późnych godzin nocnych, jeśli akurat nie mamy możliwości odebrania dziecka wcześniej.

Niektórzy jednak nie chcą zostawiać dzieci pod opieką dziadków z obawy o ich metody wychowawcze.

Opiekunka

Jeśli nie znajdziemy dla naszej pociechy miejsca w żłobku czy przedszkolu, możemy powierzyć ją niani. Wybierając odpowiednią osobę do tej roli, warto skorzystać z pośrednictwa agencji opiekunek. Taka kwalifikowana niania ma odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do zajmowania się dziećmi.

Dobrze jest zasięgnąć rady innych rodziców, którzy polecą opiekunkę lub agencję. Zawsze warto korzystać z usług sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią ludzi.

Oczywiście najlepiej jest, jak mama może poświęcić dziecku jak najwięcej czasu i uwagi. Wówczas nie trzeba zostawiać dziecka u dziadków czy w przedszkolu. Można podjąć pracę zdalną w niepełnym wymiarze godzin. Wszystko jednak zależy od oczekiwań i preferencji każdej mamy.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26383 )
Array ( [docId] => 26383 )