CV studenta - jak je napisać

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 06-04-2012 r.

Curriculum Vitae jest podstawowym dokumentem aplikacyjnym na stanowisko pracy. Prawidłowo sporządzony dokument powinien zawierać informacje dotyczące wykształcenia i zawodowego doświadczenia osoby aplikującej na konkretne stanowisko. Co jednak powinno znaleźć się w CV studenta, który nie posiada jeszcze zbyt dużego doświadczenia?

Wykaż prace dorywcze

Jeżeli jesteś studentem poszukującym pracy, z pewnością nie posiadasz zbyt rozbudowanego doświadczenia zawodowego. A jeżeli nawet w czasie studiów pracowałeś dorywczo, to najprawdopodobniej charakter wykonywanej pracy nie pokrywa się z wymaganiami na stanowisko, na które chcesz właśnie aplikować.

Nie znaczy to jednak, że powinieneś pominąć swoje dotychczasowe doświadczenie. Informacje o tym, że pracowałeś w trakcie studiów mogą znacznie wpłynąć na Twoją ocenę u przyszłego pracodawcy. Umiejętność pogodzenia nauki z obowiązkami zawodowymi świadczy o Twojej dobrej organizacji czasu oraz dużej odpowiedzialności za powierzone zadania.

Postaw na swoje osiągnięcia

Jeżeli w trakcie studiów nie miałeś czasu na pracę dodatkową, to powinieneś zastanowić się na swoimi osiągnięciami, które mogłyby zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Działałeś w samorządzie studenckim czy zdobyłeś stypendium naukowe? Pochwal się tym w swoim CV. Pracodawca powinien wiedzieć, że ma do czynienia z wyjątkowym kandydatem. Ponadto, na rozmowę kwalifikacyjną są zapraszane głównie te osoby, które wyróżniają się na tle innych kandydatów. Twoje osiągnięcia mogą pomóc Ci w pokonaniu konkurencji.

Eksponuj swoje mocne strony

Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć pisanie swojego CV, powinieneś zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami. Ich wymienienie i krótkie opisanie na samym początku dokumentu może stanowić pozytywną wizytówkę Twojej osoby. Jesteś punktualny, odpowiedzialny i umiesz pracować nad kilkoma zadaniami jednocześnie? Przedstaw to swojemu potencjalnemu pracodawcy, a być może zaprosi się na spotkanie w sprawie pracy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26282 )
Array ( [docId] => 26282 )