Czego należy unikać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 06-04-2012 r.

Rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle stresująca. Po pierwsze dlatego, że musisz zmierzyć się z potencjalnym pracodawcą oraz swoją konkurencją w postaci innych kandydatów. Po drugie zaś, chciałbyś z pewnością jak najlepiej zaprezentować swoją osobę. Jeżeli nie chcesz ponieść klęski na rozmowie z pracodawcą, sprawdź, czego pod żadnym pozorem nie powinieneś robić w trakcie rozmowy o pracę.

Nie gub pewności siebie

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musisz być w pełni przekonany, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Jeżeli Ty nie będziesz tego pewien, potencjalny pracodawca również nie będzie w stanie Ci zaufać.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej skupiaj swoją uwagę na rekruterze. Nie błądź wzrokiem i nie spuszczaj głowy. Na pytania odpowiadaj z pełnym przekonaniem (nawet wtedy, kiedy nie będziesz zbytnio wiedział, co odpowiedzieć). Nie garb się i nie stwarzaj pozorów, że chciałbyś stamtąd jak najszybciej uciec. Bezpośrednia rozmowa z pracodawcą to Twoja szansa na zdobycie nowej, atrakcyjnej pracy. Nie możesz jej zaprzepaścić przez brak wiary we własne siły.

Nie okazuj zniecierpliwienia

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, zarezerwuj sobie odpowiedni zapas czasu. Ciągłe spoglądanie na zegarek czy szybkie, nerwowe odpowiadanie na pytania z pewnością nie zrobią dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy.

Poza tym nie okazuj zniecierpliwienia w sytuacji, kiedy oczekiwanie na rozmowę wydłuży się. Szczególnie w dużych korporacjach zdarzają się nieprzewidziane spotkania czy telefony, które zmuszają Twojego potencjalnego pracodawcę do spóźnienia na umówione z Tobą spotkanie. Jeżeli w takim przypadku okażesz swoje niezadowolenie, w oczach przyszłego pracodawcy może być to równoznaczne z lekceważeniem zarówno jego, jak też w konsekwencji przyszłych obowiązków związanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26275 )
Array ( [docId] => 26275 )