Czego nie możesz powiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 23-08-2012 r.

Rozmowa kwalifikacyjna jest jedną z najbardziej stresujących życiowych sytuacji. Każdemu z kandydatów zależy na tym, żeby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Aby osiągnąć ten cel, dobrze zdać sobie sprawę, jakich kwestii należy unikać podczas takiego spotkania.

Musisz wiedzieć, do jakiej firmy się rekrutujesz

Wyrażenie własnej niewiedzy na temat firmy, w której rekrutacji bierzesz udział, jest niczym przysłowiowy „strzał w piętę”. Twoje pytania o działalność przedsiębiorstwa są wyrazem niedbalstwa i tego, że nie przywiązujesz zbytniej wagi do kwestii zatrudnienia.

Przed każdą rozmową kwalifikacyjną powinieneś zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami na temat potencjalnego pracodawcy. Jeżeli nie miałeś na to czasu, nie przyznawaj się do swojej niewiedzy. Inaczej szansę na zatrudnienie zmarnujesz już na samym początku.

Chcesz źle mówić o byłym pracodawcy? Nie mów lepiej nic

Rozsądni i inteligentni ludzie nie wypowiadają się również negatywnie o swoich byłych pracodawcach. Nawet, kiedy współpraca z nimi nie do końca przebiegała prawidłowo. Negatywne wyrażanie się o poprzednich miejscach zatrudnienia świadczy o braku profesjonalizmu i braku umiejętności nabrania dystansu do wykonywanego zawodu, a cecha ta jest jednym z podstawowych wymogów określanych w ofertach pracy.

Nie wykazuj się niewiedzą

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zostać Ci zadane pytanie, na które nie będziesz znał odpowiedzi. Jeżeli tak się stanie, za wszelką cenę staraj się wybrnąć z tej sytuacji.

Na pewno nie możesz mówić wprost „nie wiem”. Szczerość w tym przypadku nie będzie odebrana pozytywnie. Lepiej przyznać się, że na chwilę obecną nie jesteś w stanie w pełni odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie chcesz wydać niesłusznego sądu bez dokładnej znajomości zagadnienia. W ten sposób zaprezentujesz siebie jako osobę, która w przyszłości nie podejmie pochopnej decyzji bez uprzedniego rozeznania sytuacji. Samo „nie wiem” może natomiast świadczyć o nie podejmowaniu wysiłku.

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być wcale sytuacją trudną i stresującą. Wystarczy tylko w niektórych sytuacjach przysłowiowo „ugryźć się w język” i nie zadawać pytań, które mogą zostać odebrane negatywnie.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26505 )
Array ( [docId] => 26505 )