Jak poradzić sobie z brakiem doświadczenia podczas rozmowy o pracę

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 05-07-2012 r.

Osoby idące do swojej pierwszej w życiu pracy odczuwają duży stres. Tym bardziej, że z reguły młode osoby nie posiadają żadnego doświadczenia zawodowego. Jednak czy ten fakt rzeczywiście jest wadą? Jak poradzić sobie z brakiem doświadczenia zawodowego podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a później również w nowym miejscu pracy?

Brak doświadczenia może być zaletą

Zasadniczą kwestią w pokonaniu stresu związanego z brakiem zawodowego doświadczenia jest uświadomienie sobie, że nie jesteś wcale gorszą kategorią pracownika. Co więcej, brak wypracowanych nawyków z poprzednich miejsc pracy może stanowić nawet zaletę. Nie wszystkie nawyki, które zostały wypracowane w poprzednich miejscach zatrudnienia, maja pozytywny wpływ na karierę na nowym stanowisku.

Oczywiste jest, że podejmując pierwszą pracę, będziesz musiał nauczyć się wielu nowych umiejętności, jednak taka sytuacja jest lepsza niż ta, w której musiałbyś zmieniać nabyte już nawyki.

Entuzjazm odwrotnie proporcjonalny do doświadczenia

Kolejną zaletą braku zawodowego doświadczenia, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę Twojego przyszłego pracodawcy, jest Twój ogromny entuzjazm. Idąc do pierwszej pracy jesteś szczególnie otwarty na naukę nowych umiejętności.

Ponadto, będąc młodym, niedoświadczonym pracownikiem, wykazujesz się większym zaangażowaniem i optymizmem w pracy. Brak doświadczenia zawodowego pozwoli Ci na docenienie szansy, jaką jest dla Ciebie pierwsza praca.

Swoją chęć do nauki nowych umiejętności powinieneś zaznaczyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Twój potencjalny pracodawca powinien wiedzieć, że jesteś gotowy na ciągły rozwój i dokształcanie się.

Bądź świadom swoich zalet

Być może zgadzasz się z tym, że brak doświadczenia może mieć pozytywny wpływ na Twój zawodowy rozwój w pierwszej pracy. Nie wiesz jednak, jak o tym przekonać potencjalnego pracodawcę? Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś przygotować się na sceptyczne podejście rekrutera do Twojego braku doświadczenia. Jak z tym sobie poradzić? Zastosuj metodę tzw. odwróconej wartości. Kiedy rekruter wyrazi swoje wątpliwości co do Twojego doświadczenia, zapewnij go, że doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, że Twoje kwalifikacje nie są idealne. Zaznacz jednak, że każdej umiejętności można się nauczyć, a Twój młody wiek, energia oraz świeżo zdobyta wiedza teoretyczna podczas studiów na pewno Ci w tym pomogą.

Ponadto zwróć uwagę, że brak umiejętności może być często podstawą do wypracowania kreatywnych rozwiązań, a przecież kreatywność jest jedną z największych zalet każdego pracownika.

Brak doświadczenia nie musi być wcale wadą młodego pracownika. Tym bardziej, że brak konkretnych umiejętności zwykle rekompensowany jest przez kreatywność i ogromną chęć do pracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przekonaj swojego potencjalnego pracodawcę, że mimo braku zawodowego doświadczenia, warto w Ciebie zainwestować. Najwyższa pora walczyć ze stereotypem bezużyteczności niedoświadczonego pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26442 )
Array ( [docId] => 26442 )