Czy bliskie relacje osobiste w miejscu pracy mogą być niebezpieczne

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Każdy z nas nawiązuje w miejscu pracy różnego rodzaju relacje. Obcowanie z innymi współpracownikami wymaga od nas empatii i budowania znajomości. Jednak zbyt bliskie relacje z pracownikiem mogą stanowić solidne zagrożenie. Przypadki nadużyć seksualnych w miejscu pracy spowodowały, że romanse biurowe cieszą się złą sławą.

Dobra znajomość czy romans

Podczas omawiania kwestii zawierania bliskich relacji w miejscu pracy, warto zwrócić uwagę na zagadnienie ewentualnych romansów w miejscu zatrudnienia. Konieczność przebywania ze współpracownikami przez większość dnia sprawia, że praca i osoby, które w niej spotykamy, stają się częścią naszego życia.

Grupę naszych znajomych z reguły również tworzą nasi współpracownicy. W związku z powyższym, wzajemne relacje mogą mieć nie tylko charakter biznesowy czy prywatny, ale niekiedy również mogą przeradzać się w bliskie związki osobiste. Praca zawodowa może zagwarantować nam niekiedy nie tylko dobrych przyjaciół, ale również kogoś o wiele bardziej bliższego. Jednak, czy romans w miejscu pracy może mieć pozytywny wpływ na naszą zawodową karierę?

Romans w pracy nie zawsze idealny

Posiadanie partnera w miejscu zatrudnienia od dawna budzi wiele kontrowersji w społeczeństwie. Większość zarzutów dotyczy ryzyka nepotyzmu między partnerami (np. kiedy jedno z nich zajmuje kierownicze stanowisko). Poza tym pracodawcy bardzo często obawiają się, że partnerzy zatrudnieni w tej samej firmie będą przenosić na grunt zawodowy życie prywatne, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ich produktywność.

Dodatkowo bardzo bliskie relacje osobiste w pracy mogą sprzyjać powstawaniu konfliktów pomiędzy osobami zaangażowanymi w dany związek.

Romans w pracy czasami zalecany

Romans w pracy może mieć także pozytywny wpływ na efektywność pracowników. Wszystko tak naprawdę zależy od osób, między którymi zostały nawiązane bliskie relacje. Badania dowodzą, że znalezienie w miejscu pracy partnera przez osoby samotne wzmacnia ich zaangażowanie w życie zawodowe, jak również zwiększa ich produktywność.

Poza tym bliskie relacje między dwiema osobami w wielu przypadkach pozytywnie wpływają również na pracę całego zespołu. Rodzący się w miejscu zatrudnienia związek jest z reguły głównym tematem w danej firmie i budzi wiele pozytywnych emocji. Ponadto, jeżeli związek zawierany jest między dwiema osobami na równorzędnych stanowiskach, wykluczone zostaje ryzyko przychylnego traktowania jednego z pracowników przez jego partnera (co mogłoby mieć miejsce w przypadku zajmowania przez jedną osobę stanowiska o wyższym szczeblu).

Jednym słowem rozsądne budowanie bliskich relacji w miejscu pracy może mieć pozytywny wpływ na samych pracowników: zwiększyć ich zaangażowanie, a co za tym idzie efektywność pracy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26493 )
Array ( [docId] => 26493 )