Czy elastyczny system pracy ma pozytywny wpływ na efektywność

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Zmieniające się na rynku pracy trendy wymagają od nas coraz większej elastyczności. Dotyczy ona nie tylko umiejętności czy zakresu obowiązków, ale również coraz częściej miejsca i czasu pracy. Jak przekłada się to na wyniki pracy? Czy elastyczny system pracy ma pozytywny wpływ na efektywność pracownika?

Elastyczny, czyli…

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega elastyczny system pracy. W Polsce jesteśmy jeszcze nadal przyzwyczajenie do pracy w ściśle określonych godzinach (tzw. „od-do”) i w ściśle określonym miejscu, z reguły w siedzibie firmy. Z tego też względu elastyczny system pracy jest dla niektórych trudny do zrozumienia.

Zasadniczą cechą elastycznego systemu pracy jest swoboda. To pracownik decyduje gdzie i kiedy będzie wykonywał konkretne zadanie. Może je zarówno realizować w biurze, jak również we własnym domu. Rano bądź pracować nad nimi do późna w nocy. Wszystko tak naprawdę zależy od predyspozycji i upodobań pracownika. To on w pełni decyduje o miejscu i czasie swojej pracy, a tym samym jest w stanie w pełni je przystosować do swoich wymagań.

Elastyczni oszczędzają

Przeprowadzone niedawno badania dowodzą, że pracownicy realizujący elastyczny system pracy nie tylko są w stanie w pełni przystosować do siebie warunki pracy, ale również oszczędzają. Jak to możliwe?

Pracując we własnym domu nie musisz marnować czasu na dotarcie do pracy. Dodatkowo zmniejszasz koszty związane z podróżą. Nie tracisz czasu na przykład na prasowanie ciuchów, ponieważ wykonując pracę w domu możesz przecież ubrać się w cokolwiek.

Elastyczny system pracy pomaga również w pogodzeniu życia zawodowego z rodzinnym. Pracując w domu możesz w tzw. międzyczasie wstawić pranie, ugotować obiad czy zajmować się dzieckiem. Poza tym możliwość pełnego przystosowania czasu pracy do Twoich wymagań pozwoli Ci na zorganizowanie dnia w taki sposób, aby wygospodarować odpowiedni czas zarówno na pracę, jak też na obowiązki rodzinne.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26429 )
Array ( [docId] => 26429 )