Czy greenkeeper to zawód z przyszłością

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 02-08-2012 r.

Zmieniające się na rynku pracy trendy sprawiają, że co jakiś czas pojawiają się na nim nowe zawody. Przykładem takiej profesji jest chociażby greenkeeper. Czy to zajęcie to rzeczywiście zawód z przyszłością?

Kim jest greenkeeper

Głównym zadaniem greenkeepera jest dbanie o odpowiednią jakość zieleni na obiektach sportowych. Jego praca polega nie tylko na strzyżeniu i podlewaniu trawnika na piłkarskim boisku, ale również na aeracji (odpowiednim nawożeniu) oraz ochronie roślin przed ewentualnymi szkodnikami czy chorobami.

Często też obowiązki greenkeeperów rozszerzane są na zaopatrzenie placówki w odpowiednie preparaty i sprzęt do pielęgnacji zieleni.

Jak zostać greenkeeperem

Jeżeli chcesz zostać greenkeeperem, powinieneś pomyśleć o ukończeniu studiów rolniczych. Nie ma bowiem w Polsce jeszcze kierunku studiów, który by szkolił ściśle z zakresu ochrony zieleni na sportowych obiektach. Jednak wykształcenie rolnicze uzupełnione dodatkowymi kursami (np. z kształtowania zielonych terenów lub z prowadzenia specjalistycznych maszyn) z pewnością będą stanowiły solidną podstawę do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie.

Chcąc zostać greenkeeperem, warto również sięgnąć po zagraniczne źródła wiedzy na ten temat. W państwach Europy Zachodniej ten zawód jest o wiele bardziej popularny niż w naszym kraju. Przeszukując internet, z pewnością uda Ci się znaleźć wiele ciekawych publikacji dotyczących zarówno samej pracy w tym zawodzie, jak też zasad właściwej pielęgnacji zieleni na sportowych obiektach.

Dobrze byłoby również zdobyć kilka kontaktów branżowych, dzięki którym mógłbyś korzystać z doświadczeń zawodowych innych greenkeeperów.

Czy greenkeeping to zawód z przyszłością

Jednak, czy greenkeeping to rzeczywiście zawód przyszłościowy? Wprawdzie w ostatnim czasie powstało w Polsce kilkadziesiąt boisk, które potrzebują profesjonalnej opieki (np. Orliki). Jednak z reguły opiekę nad murawą sprawiają osoby w żaden sposób do tego nieprzygotowane. Powierzenie zieleni osobie, która nie posiada specjalistycznego przygotowania w tej kwestii, jest dość dużym ryzykiem.

Dlatego też zawód greenkeepera jest powoli doceniany w Polsce. Jednak, aby stał się popularny, tak jak inne zawody, potrzeba na to sporo czasu i funduszy właścicieli obiektów sportowych.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26500 )
Array ( [docId] => 26500 )