Czy „jumper” i „boomerang” to nowy wymiar pracownika

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Każdego dnia rynek pracy podlega przeobrażeniom. W ślad za zachodzącymi zmianami podążają pracownicy, którzy coraz bardziej próbują przystosować się do aktualnych trendów. Na rynku pojawiają się nowe typy pracowników takie, jak „jumper” i „boomerang”.

Kim jest „jumper”

„Jumper” to młody pracownik, który bardzo często zmienia miejsce zatrudnienia. W tym miejscu warto wyjaśnić po jakim czasie zwykle porzuca on jedną pracę na rzecz innej. Młode osoby do 25 lat zmieniają swoje miejsce zatrudnienia średnio co 12-14 miesięcy. Głównym powodem są korzystniejsze warunki finansowe, jak również możliwość rozwoju w danej firmie.

Choć może się to wydawać nieco absurdalne, bycie „jumperem”, może stać się atutem bowiem dość częsta zmiana pracy jest traktowana przez pracodawców nie jako wyraz lekkomyślności, lecz jako wysoka zdolność przystosowania się do nowych warunków. Jednak takie postępowanie musi być wiarygodnie uzasadnione i nie może wynikać z zachcianek młodego pracownika.

Istnieje też ryzyko, że pracodawca będzie postrzegał takiego pracownika jako nie potrafiącego związać się z firmą a co za tym idzie zaangażować się w pracę.

„Boomerang” powracający do firmy

Innym zjawiskiem, który można zaobserwować na europejskim rynku pracy, jest bycie „boomerangiem”. Do tej grupy zawodowej należą pracownicy, którzy po odejściu z danej firmy ubiegają się w niej o ponowne zatrudnienie. Głównym powodem odejścia jest z reguły chęć zatrudnienia w firmie konkurencyjnej.

Pracodawcy dość chętnie przyjmują ponownie wracających pracowników. Głównym powodem jest duże doświadczenie zawodowe takiego pracownika, co zwalania zatrudniającego z przeprowadzenia specjalistycznego przeszkolenia.

Bycie „jumperem” czy „boomerangiem” sposobem na zawodową karierę

„Jumperzy” i „boomerangi” są charakterystycznym typem pracownika na europejskim rynku pracy. W Polsce to zjawisko zaczyna dopiero się pojawiać. Jednak, czy taki model pracownika może gwarantować zawodowy sukces?

Możliwość powrotu do dotychczasowej firmy daje z pewnością poczucie bezpieczeństwa na wypadek porażki w nowym miejscu pracy. Natomiast częsta zmiana zatrudnienia może być atutem pod warunkiem, że „jumper” mimo wszystko wykaże swą stabilność i umiejętność lojalnego przywiązania do firmy, dla której pracuje.

Tego rodzaju pracownicy mogą zostać docenieni na polskim rynku pracy tylko w branżach, gdzie kreatywność i elastyczność jest niezbędna do wykonywania zawodu (np. marketing, reklama).

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26490 )
Array ( [docId] => 26490 )