Czy kobiety powinny studiować na politechnice

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 09-04-2012 r.

Kobiety studiują z reguły na uniwersytetach i akademiach. Najczęściej też wybierają kierunki humanistyczne. Czy oznacza to, że płeć piękna nie poradziłaby sobie na politechnice? Otóż nie, kobiet byłyby bardzo dobrymi inżynierami. Sprawdź dlaczego.

Mężczyźni stanowią 75% studentów na polskich uczelniach technicznych. Nie oznacza to jednak, że kierunki inżynieryjne przeznaczone są jedynie dla panów. Wprawdzie funkcjonują jeszcze stereotypy, według których to mężczyźni powinni zajmować poważne stanowiska w wielkich korporacjach i dla nich powinny być również przeznaczone określone zawody, m.in. architekt, kontroler jakości czy programista. Z każdym rokiem jednak, wraz ze wzrostem zainteresowania studiami technicznymi wśród kobiet, mit o wyjątkowości mężczyzn jako ekspertów powoli upada.

Kobieta – odpowiedzialny inżynier

Kobiety jak najbardziej powinny studiować na politechnikach. I nie tylko dlatego, żeby udowodnić mężczyznom, że one również są w stanie przygotować zaawansowany projekt czy zadbać o właściwą jakość produkcji.

Głównym atutem kobiet – inżynierów jest ich odpowiedzialność. Idealny inżynier musi być odpowiedzialny, a zarazem krytyczny do otaczającej go rzeczywistości. Poza tym, niezwykle cenioną cechą inżyniera jest niezależność. Są to cechy dominujące u większości kobiet. Kobiety ponadto cechuje również rozwaga, która w inżynierii jest cechą konieczną.

Program "Dziewczyny na politechniki"

Aby przekonać większą grupę kobiet do tego, że warto studiować nauki ścisłe, uruchomiono program „Dziewczyny na politechniki”. W ramach niego promowane są studia techniczne wśród kobiet. Celem całej kampanii jest przekonanie pań, że studia na politechnikach i uczelniach technicznych zagwarantują im stabilną pracę w sektorach, które do niedawna były zarezerwowane jedynie dla mężczyzn.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26293 )
Array ( [docId] => 26293 )