Czy kształcenie ustawiczne ma sens

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Zmieniające się trendy na rynku pracy wymagają ciągłej elastyczności. Wielokrotnie w czasie swojej kariery zawodowej możesz stanąć przed koniecznością poszukiwania nowego miejsca pracy czy zupełnego przebranżowienia. Ułatwieniem w pokonaniu ewentualnych zawodowych trudności z pewnością będzie kształcenie ustawiczne. Dlaczego warto uczyć się całe życie i jak to robić?

Wyrabiaj nawyk przyswajania nowości

Otwartość na nowe umiejętności wykształci w Tobie zdolność do przyswajania nowych informacji. Przyzwyczajenie własnego umysłu do tego, że przy każdej sposobności uczysz się czegoś nowego, ułatwi Ci przyswojenie umiejętności i wiedzy wtedy, kiedy będzie to naprawdę konieczne.

Fakt, że nie chodzisz już do szkoły wcale nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o swój umysł. Każda, nawet najmniejsza przyswojona nowa umiejętność poszerza Twoje możliwości, a jednocześnie trenuje Twoją zdolność zapamiętywania.

Jeżeli nauka będzie dla Twojego organizmu codziennością, to nawet konieczność zmian związanych z ewentualnym przebranżowieniem nie będzie dla Ciebie żadną trudnością.

Każdy dzień jest okazją

Poruszając kwestię kształcenia ustawicznego wiele osób stosuje wymówkę typu „Nie stać mnie na studia czy kursy” albo „Nie mam czasu na dodatkowe zajęcia”. Życie rzeczywiście pędzi coraz częściej z zawrotną prędkością, jednak nie oznacza to, że nie odnajdziesz w nim okazji do tego, aby nauczyć się czegoś nowego.

Kształcenie ustawiczne często rozumiane jest jako pozyskiwanie nowych umiejętności związanych z karierą zawodową. A czy wyciągnie wniosków z popełnianych przez kogoś lub Ciebie błędów nie jest nauką?

Codziennie masz tysiąc okazji do zdobywania nowych doświadczeń. Każda nowo poznana osoba, kolejne zadanie w pracy, nowy problem do rozwiązania jest doskonałą szansą na zdobycie nowych umiejętności. Każdego dnia wyciągaj wnioski z doświadczeń swoich, jak i otaczających Cię osób.

Może być za darmo

Inną barierą w kształceniu ustawicznym bardzo często są finanse. Studia podyplomowe czy specjalistyczne kursy często kosztują kilkaset a nawet kilkadziesiąt złotych. Nie wszystkich stać na tak drogą naukę. Nie oznacza to jednak, że nie możesz brać udziału w różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach.

Wiele firm, które korzystają z unijnych dotacji, organizuje bezpłatne cykle otwartych szkoleń, z których może skorzystać praktycznie każdy. Poza tym organizowane są branżowe konferencje, na które również wstęp bywa bezpłatny. Jak je znaleźć? Wystarczy skorzystać z kilka biznesowych serwisów (np. GoldenLine), na których tego rodzaju spotkania są ogłaszane.

Ponadto wiele ciekawych konferencji odbywa się również w ośrodkach akademickich. Wprawdzie w głównej mierze przeznaczone one są dla studentów, jednak osoby, które zainteresował konkretny temat również są mile widziane. Zdobytą wiedzę z pewnością będziesz mógł wykorzystać w pracy zawodowej bądź życiu prywatnym. Dodatkowe umiejętności zwiększą Twoją konkurencyjność na rynku pracy.

Jak widać kształcenie ustawiczne daje większe szanse na pokonanie ewentualnych problemów związanych z zatrudnieniem. Poza tym przyzwyczajenie do ciągłego rozwoju daje większą elastyczność w sytuacjach wymagających drastycznych zmian. Inwestowanie w samego siebie daje większe szanse na osiągnięcie życiowego sukcesu. Pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy nie będzie Ci się chciało skorzystać z oferty bezpłatnego szkolenia czy konferencji.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26431 )
Array ( [docId] => 26431 )