Czy mogę odmówić przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 29-05-2012 r.

W dzisiejszym świecie, nie każdy może być pewien swojego zatrudnienia. Są firmy, w których pracownik może otrzymać wypowiedzenie praktycznie w każdej chwili. Czy może on jednak odmówić jego przyjęcia?

Rozwiązanie umowy

Jeżeli jesteś pracownikiem etatowym i zastanawiasz się czy mógłbyś odmówić przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę, to odpowiedź brzmi nie. Oczywiście możesz odmówić i nawet się z nim nie zapoznać, nie zmienia to jednak faktu, że mimo wszystko takie wypowiedzenie będzie obowiązywać. Wypowiedzenie, aby być skuteczne, musi zostać udostępnione pracownikowi do wglądu.

Pracodawca składając wypowiedzenie na ręce pracownika, daje mu taką możliwość. Odmowa nie zmienia faktu, że zaistniały okoliczności, w której pracownik mógł zapoznać się z treścią wypowiedzenia o pracę. Obowiązek pracodawcy jest uznawany za spełniony, dlatego wypowiedzenia nabiera mocy prawnej.

Samo wypowiedzenie jest czynnością jednostronną, która ma skutkować rozwiązaniem umowy o pracę. Obowiązek umożliwienia zapoznania się z treścią wypowiedzenia wynika z przepisów Kodeksu Pracy.

Kiedy mogę powiedzieć nie

W niektórych sytuacjach pracownik, może nie tylko powiedzieć nie, ale także złożyć sprawę do sądu.

Pierwsza sytuacja zachodzi, kiedy pracownikowi uniemożliwiono lub skutecznie utrudniano zapoznanie się treścią wypowiedzenia. Warto jednak, aby miał on świadków. Taka sytuacja sprawia, że wypowiedzenie jest nieważne, dlatego pracownik, może odmówić jego respektowania.

Drugą sytuacją jest wypowiedzenie umowy, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W takiej sytuacji, pracownik również może odmówić przyjęcia wypowiedzenia, ponieważ nie miał możliwości zapoznania się z dokumentem.


Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26362 )
Array ( [docId] => 26362 )