Czy można pogodzić macierzyństwo z karierą

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 29-05-2012 r.

Polki często mają problem z wyborem pomiędzy macierzyństwem a rozwojem kariery. Powody takich rozterek są różne, od opinii otoczenia po problemy w życiu osobistym. Czy w obecnych czasach da się pogodzić wychowanie dziecka z rozwojem swojej kariery?

Kobieta pracująca

W polskiej mentalności nadal pokutuje przekonanie, że kobieta, która pracuje zamiast wychowywać dziecko, jest wyrodną matką. Dochodzi do tego również częsta dyskryminacja w pracy z powodu posiadania dziecka. Wracając z urlopu macierzyńskiego, kobiety są zazwyczaj zwalniane po pewnym okresie, ponieważ pracodawca obawia się, że nie poradzą sobie na starym stanowisku, że nie będą w stanie odpowiednio wywiązywać się z powierzonych zadań.

Wszystkie te elementy wpływają na decyzję o wyborze kariery lub macierzyństwa, bez brania pod uwagę obu naraz.

Jak pogodzić życie i pracę

Odkładanie macierzyństwa na dalszy plan często bywa powodem poczucia winy. Tak samo jak przekonanie, że kobieta mająca dziecko nie powinna pracować. Na szczęście w obecnych czasach takie przekonanie zanika, a pogodzenie macierzyństwa i pracy jest możliwe.

Zależy to od sytuacji, w jakiej znajduje się kobieta. Czy może ona liczyć na pomoc rodziny i podział obowiązków z partnerem, czy jest samotną matką? Często opiekę nad dzieckiem w czasie pracy, sprawuje najbliższa rodzina np. dziadkowie. Nie zawsze jest to jednak możliwe Wtedy trzeba odpowiednio zaplanować swoje obowiązki, a opiekę nad dzieckiem powierzyć np. niani.

Co zrobić kiedy kobieta jest sama lub nie chce, aby dzieckiem zajmował się ktoś inny? Najlepszym sposobem jest rozmowa z pracodawcą. Możesz zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, w zamian za możliwość pracy zdalnej. W przypadku odmowy zacznij rozwijać swoją karierę na urlopie macierzyńskim.

Przez internet można skończyć wiele kursów i zwiększyć swoje kompetencje, a następnie zaplanować swoją karierę na nowo. Warto także zainteresować się freelancingiem, który pozwoli zarobić dodatkowe pieniądze i może okazać się sposobem na zyskanie kontaktów biznesowych. Dobrze też zgłosić się po bezpłatne porady do Centrum Promocji Kobiet pod adresem www.promocjakobiet.pl

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26351 )
Array ( [docId] => 26351 )