Czy można przewidzieć zawody przyszłości

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 11-04-2012 r.

Szybko i często, niczym w kalejdoskopie, tak można określić zmienność sytuacji na teraźniejszym rynku pracy. Jak zatem przewidzieć, jaką profesję wybrać by mieć pewność, że w przyszłości będzie na nią popyt? Po pierwsze obserwując rynek pracy, po drugie zachowując otwartą postawę na zmiany.

Zdaniem ekspertów dynamiczny rozwój rynku i coraz bardziej nowoczesna technologia spowodują, że takie zawody jak zdun czy kaletnik w ogóle przestaną istnieć. Mechatronik, merchandiser, nanotechnik, teletutor, underwriter, copywriter, groomer - specjaliści o tak abstrakcyjnie brzmiących nazwach będą pożądani w przeciągu najbliższych pięciu, dziesięciu lat. Spoglądając na obecne trendy na rynku jesteś w stanie przewidzieć dziedziny, w których na pewno będzie zatrudnienie.

Obserwuj i analizuj

Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, co się najbardziej liczy dla Ciebie w życiu. Zdrowie, rodzina, bezpieczeństwo, finanse, edukacja, rozrywka, sukces, komfort – to uniwersalne wartości, które nigdy nie przeminą. Stąd też rozwój takich dziedzin jak: biotechnologia, ochrona zdrowia i opieka zdrowotna, nowoczesne operacje finansowe, rozrywka i kultura, edukacja, branża informatyczna, logistyka i pozyskiwanie energii.

 

Bądź elastyczny

Jeśli masz możliwość zdobywania umiejętności teoretycznych i praktycznych, dokształcania się w obrębie nowych technologii, uczenia się języków, rób to. Pracownicy łączący wiedzę i doświadczenie w kilku różnych zawodach, to oni będą najbardziej poszukiwani na rynku pracy. Im bardziej będziesz zdolny do przekwalifikowania się z jednej profesji na drugą, tym lepiej dostosujesz się do wymagań rynku.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26299 )
Array ( [docId] => 26299 )