Czy obszerne CV stanowi klucz do sukcesu w rekrutacji

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Curriculum Vitae (CV) jest podstawowym dokumentem rekrutacyjnym. Wiele osób wychodzi z założenia, że im więcej informacji znajdzie się w tym dokumencie, tym lepiej. Czy obszerne CV rzeczywiście stanowi klucz do sukcesu podczas rekrutacji?

Informacje nie na temat

Osoby piszące CV bardzo często zamieszczają w nim szereg informacji, które są nieprzydatne dla osoby rekrutującej. Opis Twojego hobby czy osiągniętych sukcesów, które nie będą przydatne w miejscu zatrudnienia, zniechęcają potencjalnego pracodawcę do Twojej osoby.

Ponadto potencjalny pracodawca może uznać Cię za osobę niechlujną, nie zdającą sobie sprawy, jakie obowiązki wynikają z oferowanego miejsca zatrudnienia.

Pracodawcy poszukują osób rzeczowych, które w konkretny sposób zaprezentują swoją kandydaturę. Pisząc o rzeczach, które w żaden sposób nie przydadzą Ci się w pracy zawodowej, zupełnie zaprzeczasz temu, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko.

Przystosuj CV do stanowiska

Zbyt obszerne CV jest często rezultatem dużego doświadczenia zawodowego kandydata bądź długoletniego kształcenia. Jeżeli dotychczas pracowałeś w kilku firmach, w szczególności skup się na tych, w których zdobyłeś doświadczenie przydatne w nowym miejscu zatrudnienia. Te, w których pracowałeś tymczasowo np. w czasie studiów, możesz jedynie wypisać.

Gdy chcesz opisać zakres swoich obowiązków na poszczególnych stanowiskach, to wybierz te, na których zdobyłeś rzeczywiście cenne doświadczenie. Pracodawca, który poszukuje skutecznego menadżera, będzie z pewnością bardziej zainteresowany Twoim doświadczeniem w tej dziedzinie, niż zakresem Twoich obowiązków jako kelnera, dlatego przygotowując CV, powinieneś zawarte w nim informacje dostosować do konkretnej oferty zatrudnienia, na którą chcesz odpowiedzieć.

Konkrety, a nie „lanie wody”

Wiele osób poszukujących pracy zamieszcza w swoim CV bardzo ogólne informacje. Wynika to z małego doświadczenia zawodowego i chęci zwiększenia ilości danych w dokumencie aplikacyjnym.

Jeżeli nie masz za sobą długiej praktyki zawodowej, to wypisanie Twoich zalet z pewnością pozwoli Ci na przedstawienie siebie w lepszym świetle. Pamiętaj jednak, że CV to dokument zawierający konkretne informacje. Jeżeli masz zamiar w swoim CV „lać wodę”, to lepiej ogranicz się jedynie do informacji o dotychczasowych zatrudnieniu czy posiadanym wykształceniu.

Pisząc CV, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość, a nie ilość zamieszczonych w nim danych.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26480 )
Array ( [docId] => 26480 )