Czy warto inwestować w szkolenia personelu

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 07-06-2012 r.

Odpowiedź wydaje się oczywista, każdy chce mieć przecież wysoko wykwalifikowanych pracowników. Należy jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu dokładniej. Zobacz, jakie korzyści niosą za sobą szkolenia w firmie.

Cel szkoleń

Na początek powinieneś zadać sobie pytanie, co chcesz osiągnąć poprzez szkolenia. Ważne jest też, których pracowników chcesz szkolić.

Ustal cele, które chcesz osiągnąć, biorąc pod uwagę zwiększanie kwalifikacji pracowników. Popularne jest wysyłanie na szkolenia wszystkich pracowników. Problem powstaje po szkoleniu, kiedy większość z uczestników nie pamięta jego treści i nie potrafi wdrożyć uzyskanej wiedzy wżycie. Zastanów się więc, czy wysyłanie na szkolenie wszystkich ma sens. O wiele lepszym sposobem, jest wybranie kilkuosobowej grupy najlepszych pracowników tego samego działu.

Kiedy dokonasz selekcji, przedstaw wybranym swoje plany i wspólnie wybierzcie szkolenie. Musi być ono najlepiej dostosowane do celów, które im postawisz. W mniejszej grupie łatwiej dobrać temat szkolenia, tak aby każdy był usatysfakcjonowany.

Po zakończeniu szkolenia, posiadasz ludzi z wyższymi kwalifikacjami, w większym stopniu niż byłoby to w przypadku dużej grupy. Możesz teraz na przykład utworzyć z nich zespół, który będzie nadzorował pracę danego działu w Twojej firmie. Dzięki doświadczeniu wyniesionemu ze szkolenia każdego dnia będą mogli podnosić kwalifikacje reszty pracowników. Staną się dzięki temu wsparciem dla całej firmy, dodatkowo odciążając Cię z części pracy.

Dodatkowe zalety szkoleń

Do innych zalet szkoleń można zaliczyć m.in.:

  • zwiększanie przewagi nad konkurencją,
  • wzrost rzetelności i fachowości pracowników,
  • zharmonizowanie struktury firmy,
  • wzmocnienie motywacji pracowników,
  • natężenie współpracy między pracownikami,
  • zwiększenie zysków firmy, często w krótkim czasie,
  • zdobywanie dodatkowych informacji o pracownikach.

Jak widać, warto inwestować w szkolenia pracowników. Należy tylko zdecydować czy mają być to szkolenia wewnętrzne, tj. w placówce firmy, czy też zewnętrzne odbywające się poza miejscem pracy. Jest to uzależnione od budżetu, którym się dysponuje.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26380 )
Array ( [docId] => 26380 )