Czy warto podnosić swoje kwalifikacje

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Chcąc rozpocząć proces podnoszenia kwalifikacji, trzeba liczyć się z tym, że zazwyczaj jest to czasochłonne i dość kosztowne. Czy warto zatem poświęcać czas i pieniądze, aby zwiększać swoje kompetencje?

Problem wykształcenia

W obecnym świecie, sytuacja na rynku pracy jest klarowna. Odpowiednie kwalifikacje zapewniają lepsze stanowisko. Przynajmniej w teorii. Ale bywa, że większe kwalifikacje nie ułatwiają znalezienia pracy.

Zależy to oczywiście od zapotrzebowania na ekspertów. Często studiowanie na popularnych kierunkach, staje się niejako gwarancją problemów ze znalezieniem pracy. Wynika to z nasycenia rynku nadmiarem absolwentów z ogólnym wykształceniem. Wówczas w czasie rekrutacji, pod uwagę brane są nie tylko kwalifikacje, ale także doświadczenie i czynniki dodatkowe jak np. ukończone szkolenia. I to te elementy przeważą o tym, kto zostanie zatrudniony.

Dlatego naprawdę warto podnosić kwalifikacje. Albowiem w dzisiejszym świecie, to doświadczenie przeważa nad wykształceniem teoretycznym. Pracodawcy zależy na tym, co pracownik jest w stanie zrobić, a nie co powinien potrafić w teorii. Należy pamiętać, że zdobywanie doświadczenia, również jest procesem podnoszenia swoich kompetencji. Można robić to np. poprzez certyfikowane szkolenia lub kursy. W ten sposób, rozwijasz się, zdobywasz doświadczenie i podnosisz kompetencje. A mnogość dostępnych wariantów, sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć kurs lub szkolenie, które go zainteresuje. Nie są one suchą teorią, bierzesz w nich aktywny udział, dlatego szukaj takich, które wydają certyfikaty. Zyskasz w ten sposób dodatkowe plusy do swojego CV.

Odpowiedni wybór

Będąc już zdecydowanym na podnoszenie kwalifikacji, należy to przemyśleć. Zadaj sobie pytanie - co chcesz robić w przyszłości i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Jeżeli ma to związek z bardzo popularną branżą, w której jest dostęp do wielu specjalistów rozważ, czym możesz ich przebić i jakimi atutami dysponujesz. Nie będąc w stanie odpowiedzieć, warto zastanowić się innym kierunkiem rozwoju. W ten sposób, zaoszczędzisz swój czas oraz pieniądze. A dodatkowo będziesz pewien, że obrana ścieżka rozwoju spełni Twoje oczekiwania i zapewni odpowiednie wynagrodzenie.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26347 )
Array ( [docId] => 26347 )