Czy warto zmienić pracę

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że nikogo nie dziwi częste zmienianie miejsca pracy. Zależy to jednak od okoliczności, w jakich doszło do zmiany i wieku osoby, która podejmuje takie kroki. Czy warto więc zmienić pracę w celu rozwijania swojej kariery zawodowej?

Raz tu, a raz tam

Musisz odróżnić zmianę pracy od notorycznego przechodzenia z jednej do drugiej firmy. Jeżeli jesteś młody, taka ciągła zmiana może być potraktowana nawet jako zaleta. Wskazuje to, że szukasz tego, co będzie Ci odpowiadać i nie boisz się podjąć ryzyka. Starsza osoba, która będzie notorycznie zmieniać pracę, ma o wiele mniejsze szanse na zatrudnienie. Jest tak, ponieważ sygnalizuje to brak zorganizowania w życiu zawodowym i prywatnym.

Zmiana pracy, czy kariery

Kiedy rozważasz zmianę pracy, musisz określić czy dotyczyć ma ona firmy, czy też może całkowitej zmiany kierunku rozwoju kariery zawodowej. Jest to ważne, ponieważ często porzucenie obecnej kariery, uniemożliwia w razie niepowodzenia, powrót do niej. Musisz przekalkulować również, jak bardzo ścieżki te różnią się od siebie. Albowiem okazać się może, że całe obecne doświadczenie zostanie zaprzepaszczone. A zdobywanie nowego będzie wiązało się z upływem pewnego okresu.

Chcąc więc zmienić pracę w celu rozwijania kariery, rozważ zostanie w swojej firmie. Zmiana miejsca pracy może skutkować rozpoczęciem na niższym stanowisku, niż jest się obecnie. Budowa wizerunku i zaufania do Twojej osoby, również zajmie trochę czasu. Zastanów się więc i rozważ ambitniejszy cel, rozwijania kariery tam, gdzie jesteś teraz. Zapamiętaj również, aby nie opierać swoich poczynań jedynie na przekonaniach. W innej firmie wcale nie musi być lepiej niż w obecnej.

Podsumowując, warto podjąć ryzyko zmiany pracy, jeżeli dokładnie przeanalizuje się swoją sytuację. Rozważyć trzeba wszystkie za i przeciw. W przeciwnym razie, działając chaotycznie i opierając się tylko na przeczuciu, można znaleźć się w gorszej sytuacji niż obecna.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26334 )
Array ( [docId] => 26334 )