Czy zapach w miejscu pracy wpływa na efektywność pracowników

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 27-08-2012 r.

Pracodawcom szczególnie zależy na zapewnieniu swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. W tym celu starają się przygotować stanowiska pracy z dbałością o atmosferę. Jednak czy pomyślałeś kiedyś, że wpływ na efektywność pracowników może także mieć zapach?

Zapach lepszy niż powietrze?

Czytając powyższe stwierdzenie, z pewnością nie będziesz do końca przekonany do przedstawionej tezy. Przecież od zawsze wpaja się wszystkim, że warunkiem do efektywnej pracy jest dobrze wietrzone pomieszczenie. Owszem, dostęp do świeżego powietrza jest bardzo istotny dla pracy mózgu. Jednak samo świeże powietrze nie ma zbytniego wpływu na samopoczucie podwładnych – nie wywołuje żadnych skojarzeń, które mogłyby wprawiać w pozytywny nastrój. Aby osiągnąć ten cel, należy sięgnąć po odpowiednie zapachy.

Odpowiedni zapach

Jeśli nawet zdecydujesz się na wykorzystanie konkretnych zapachów w swojej firmie, z pewnością zastanawia Cię to, jaki zapach jest tym właściwym. Otóż w zakładach pracy powinny być rozprzestrzeniane zapachy sprzyjające relaksowi czy aktywizujące do działania. Przykładem zapachów o tych właściwościach może być np. aromat jaśminowy czy zapach różnego rodzaju cytrusów.

Poza tym zapach powinien być rozpylony w rozsądnej ilości. Pamiętaj, że miła woń ma motywować pracowników i sprawiać im przyjemności.

 

Subtelnie nie znaczy intensywnie

Urozmaicenie miejsca pracy zapachem musi być subtelne. Lekko wyczuwalny aromat np. pomarańczy z pewnością wpłynie pozytywnie na nastrój podwładnych i zmotywuje ich do działania.

Jednak jeżeli zapach będzie zbyt intensywny, spotkamy się z efektem zupełnie odwrotnym. Przebywając w pomieszczeniach dusznych bądź w tych, w których konkretny zapach zdominował świeże powietrze (a raczej kompletnie je wyeliminował), nasz umysł skupia się jedynie na tym, aby jak najszybciej wyjść z danego pomieszczenia.

Dlatego też stosuj różnego rodzaju zapachy, jednak z rozsądkiem i wrażliwością na zmysły Twoich podwładnych.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26509 )
Array ( [docId] => 26509 )