Czym charakteryzuje się kobiecy styl zarządzania

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 24-07-2012 r.

Kobieta-szef nie jest obecnie czymś wyjątkowym. Coraz więcej pań zajmuje kierownicze stanowiska czy zarządza zespołem osób. Jednak czy ich sposób zarządzania różni się czymś od tego, który wykorzystują mężczyźni? Czym charakteryzuje się kobiecy styl zarządzania?

Zarządzanie naturalne i demokratyczne

Kobiecy styl zarządzania znacznie różni się od tego męskiego chociażby zasadami organizacji działania zespołu. Mężczyźni, dla których idealnym rozwiązaniem jest autokratyczny styl zarządzania, budują swój zespół na zasadzie ściśle ustalonej hierarchii. Męski styl zarządzania opiera się na bezwzględnym posłuszeństwie wobec głównego przełożonego.

W przypadku zarządzania zespołem przez kobiety, częściej mamy do czynienia z organizacją pracy na zasadach demokratycznych. Równość wszystkich członków zespołu, ukierunkowanie na kompromis, mediacje czy działanie oparte na współuczestnictwie większości członków to główne cechy stylu kobiecego zarządzania.

Emocjonalne zaangażowanie

Bardzo często zarzuca się kobietom biznesu zbyt duże zaangażowanie uczuć w sferę zawodową. Wiele kobiet, zarządzając chociażby zespołem pracowników, swoje działania opiera na ogólnej wrażliwości.

Budowanie relacji z pracownikami mogą mieć zarówno swoje zalety, jak również wady. Z jednej strony pozwalają na umocnienie więzi na linii pracodawca-pracownik. Z drugiej strony mogą utrudniać podjęcie rygorystycznych decyzji dotyczących konkretnej osoby.

Zaangażowanie emocjonalne z pewnością wzmacnia więzi między członkami zespołu. Jednak może być również znacznym utrudnieniem w przypadku konieczności redukcji zatrudnienia czy dokonania istotnych zmian personalnych. Dlatego kobiety zarządzające zespołem powinny w miarę możliwości ograniczać emocjonalne zaangażowanie w działalność służbową.

 

Zarządzanie elastyczne, kreatywne, informacyjne

Kobieta zarządzająca swoim zespołem jest gwarantem dostatecznej elastyczności jego działania. Konieczność pogodzenia przez panie obowiązków zawodowych i prywatnych wymaga od nich wysokiej organizacji własnego życia. Powyższe zdolności przekładają się również na sposób zarządzania zespołem. Kobieta-szef wraz ze swoim zespołem jest otwarta na wszelkiego rodzaju innowacje i posiada zdolność przystosowania się do zachodzących zmian.

Poza tym kreatywność i właściwy przebieg informacji między członkami zespołu to cechy, które są niezwykle istotne dla zarządzających kobiet. Jedynie odpowiedni przepływ informacji zapewnia jasne warunki współpracy oraz odpowiednie działanie całego zespołu. Chcesz mieć to zagwarantowane w swojej firmie? Pozwól kobiecie zająć kierownicze stanowisko, a z pewnością nie będziesz tego żałował.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26474 )
Array ( [docId] => 26474 )