Czym charakteryzuje się obecny model zarządzania personelem

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 30-04-2012 r.

Zarządzanie personelem jest funkcją przedsiębiorstwa, która nieustannie podlega rozwojowi. Zarządzanie personalem jest funkcją niezbędną do właściwego i sprawnego działania oraz rozwoju przedsiębiorstwa. Przez lata rozwijano i tworzono nowe metody, które miały pozwolić na najsprawniejsze zarządzanie personelem.

Rozwój zarządzania personelem

Rozwój zarządzania personelem jest opisem wszystkich metod i podejść, które na przestrzeni wieków opracowywano w celu jak najlepszego wykorzystania personelu przedsiębiorstwa.

Zmiany zachodzące w procesach zarządzania odnosiły się do sfery wewnętrznej, dotyczyły wzrostu kompetencji pracownika, a także służyły rozwojowi metod zarządzania zasobami ludzkimi. Zmiany obejmowały również relacje występujące pomiędzy dziedziną działalności jednostki a jej dalszymi funkcjami. Na przestrzeni lat wykreowały się również zasady dotyczące wynagradzania, przyjmowania oraz zwalniania, karania oraz odpowiedzialności pracodawcy za życie oraz zdrowie pracownika.

Fazy rozwoju zarządzania personelem

Biorąc pod uwagę funkcje personalne z punktu widzenia zadań oraz obowiązków spoczywających na komórce personalnej, można wyróżnić trzy fazy rozwoju zarządzania personelem, są one następujące:

Faza I - nazywana także fazą operacyjną, trwała od roku 1900 do 1945. W czasie trwania tej fazy, pracownik kierowany i motywowany był za pomocą systemu płacowego. Nie wyróżniało się żadnych komórek personalnych, a sprawami pracowników zajmowały się różne oddziały przedsiębiorstwa.

 

Faza II - zwana także fazą menadżerską, rozpoczęła się w 1945 roku i trwała do 1980. Pojawiły się wtedy działy personalne w przedsiębiorstwach, które odpowiadały za pracowników oraz ich zatrudnianie. Zarządzanie personelem stało się funkcją doradczą dla kierowników liniowych oraz menadżerów.

Faza III - określana jako strategiczna, trwa od lat osiemdziesiątych XX wieku. W czasie jej trwania dochodzi do rozwoju komórek personalnych w firmach, rozszerzeniu zakresu działania i kompetencji pojedynczej komórki personalnej. Funkcje sztabowe oraz liniowe zostały połączone, a decyzje związane z zasobami ludzkimi traktowane są jako element związany ze strategią firmy. Pracownik z jednostki mało istotnej dla przedsiębiorstwa stał się czynnikiem, który teraz decyduje o jego sukcesie, faza strategicznie trwa nieprzerwanie do dziś.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26303 )
Array ( [docId] => 26303 )