Czym jest mobbing i jak sobie z nim poradzić

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 26-05-2012 r.

W miejscu pracy może czasami dochodzić do spięć pomiędzy pracownikami i kierownictwem. Kiedy jednak nagabywanie przechodzi w rutynę i odbija się na samoocenie oraz zdrowiu mamy do czynienia z mobbingiem.

Czy to już mobbing

W każdej pracy zdarzają się stresujące sytuacje. Krótka wymiana słów, o której na drugi dzień już nikt nie pamięta, nie jest warta rozpamiętywania. Pojedynczy "wyskok" nie jest wykroczeniem, ale powinieneś zareagować, jeżeli zauważysz, że takie zachowanie zmieniło się w rutynę.

Mobbing jest to zachowanie jednostki skierowane bezpośrednio przeciwko innej jednostce albo grupie. Polega na obraźliwym zachowaniu, uporczywym, długotrwałym nękaniu, zastraszaniu, ośmieszaniu lub poniżaniu. Może mieć na celu odizolowanie od zespołu pracowników lub grupy. Jest także próbą dowartościowania siebie w oczach innych, kosztem słabszej jednostki.

Jest to przemoc i nękanie psychiczne, jednak musi być długotrwałe, aby mogło zostać zakwalifikowane jako mobbing. Dopuścić się go może każdy, tak samo pracodawca, jak i jego podwładny czy nowy współpracownik przydzielony do zespołu.

W zakładzie pracy za mobbing zawsze odpowiada pracodawca, niezależnie od tego, kto jest sprawcą. Dlatego powinien on obserwować swoich podwładnych i zapewnić im godne warunki pracy oraz podejmować odpowiednie kroki, aby zapobiec takim sytuacjom. Czasem możliwe jest wykluczenie odpowiedzialności pracodawcy lub ograniczenie jej.

 

Jak się bronić przed mobbingiem

Kiedy padniesz ofiarą mobbingu, może Ci się wydawać, że wina leży po Twojej stronie. Nie możesz jednak ulec temu złudnemu przekonaniu i żyć w zastraszeniu. Masz pełne prawo do obrony.

Kiedy pracodawca nie reaguje lub sam jest źródłem problemu, możesz bez żadnych konsekwencji zerwać umowę o pracę z wyłączeniem okresu wypowiedzenia. Masz również prawo domagać się odszkodowania nie niższego niż minimalne wynagrodzenie, bez ustalonej górnej granicy.

Pomocy możesz szukać w związkach zawodowych, posiadają one odpowiednie procedury i wiedzą jak postępować w takich przypadkach. W ostateczności możesz domagać się sprawiedliwości na drodze sądowej. Pamiętaj, że nie masz się czego wstydzić.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26326 )
Array ( [docId] => 26326 )