Czym jest networking

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

W dzisiejszych czasach budowanie odpowiednich relacji może mieć wpływ na Twój sukces. Jest tak ponieważ budując relacje z odpowiednimi osobami, możesz zapewnić sobie ciągłą motywację. A samo przebywanie w gronie profesjonalistów, skutkuje zdobywaniem wartościowej wiedzy.

Wartościowe kontakty

Przy pierwszym spojrzeniu, networking może kojarzyć się z kumoterstwem. Często słyszy się, że ludzie zdobywają pozycje poprzez znajomości. Nie można bezsprzecznie stwierdzić, że takie sytuacje się nie zdarzają. Jakkolwiek w świecie biznesu, jest to zjawisko rzadkie. Jest tak, ponieważ, rekomendujący świadczy za daną osobę nazwiskiem, a w świecie biznesu, jest ono wszystkim. Mało jest osób, które zaryzykowałyby utratę wiarygodności, aby pozyskać dla kogoś pracę bez jego wkładu. Zrobią to tylko, jeżeli mają 100% pewności, że dana osoba się sprawdzi. Można uznać to wtedy za wyróżnienie.

Dbaj o relacje

Tak więc networking jest procesem pozyskiwania i pielęgnowania kontaktów biznesowych. Taka sieć kontaktów może być potem wykorzystana w celu wzajemnego wsparcia, zdobycia doświadczenia, bądź uzyskania niezbędnej wiedzy. Pozwala ona zbudować biznes oparty nie tylko na obustronnych korzyściach, ale także na relacjach. Sprzyja to budowaniu zaufania i wymianie doświadczeń. Jest to niezwykle ważne w czasie rozwijania kariery, ponieważ umożliwia naukę od najlepszych i zapewnia w razie potrzeby, niezbędne wsparcie.

Spotkania w realu

Pomimo obecnego rozwoju technologii, w networkingu kładzie się nacisk na spotkania na żywo. Ponieważ to spotkania na żywo powodują silne zacieśnienie wzajemnych relacji. To właśnie wtedy jest odpowiedni czas na ich pielęgnowanie oraz motywowanie się i obustronny rozwój. Tworzy to idealną atmosferę, podczas której powstaje wiele ciekawych projektów biznesowych. Same spotkanie nie odbywają się zbyt często w zależności od wielkości grupy, jest to kilka razy do roku. Aczkolwiek wystarczy to, by kontakty mogły utrzymać silne więzi.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26349 )
Array ( [docId] => 26349 )