Czym jest praca zdalna

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 25-05-2012 r.

W teorii praca zdalna polega na wykonywaniu swoich obowiązków w zaciszu swoich czterech kątów. W praktyce można ją wykonywać z każdego miejsca na świecie, w którym masz dostęp do łącza internetowego.

Praca w domu

Nawet, jeżeli obecnie pracujesz w biurze, przed komputerem, jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy, bez konieczności zmiany pracy. Warto porozmawiać z pracodawcą i zasugerować mu wyznaczenie okresu próbnego, trwającego np. tydzień, w którym swoje obowiązki będziesz wykonywał w domu.

Jeśli pracując w ten sposób, będziesz bardziej efektywny, Twój szef zapewne weźmie pod uwagę możliwość zmiany Twojego trybu pracy na zdalny.

Korzyści dla pracownika i pracodawcy

Ten system gwarantuje głównie oszczędność czasu. Nie traci się go na dojazdy do pracy. Wykonując zlecone zadania w domu, nie będziesz marnować czasu na pogawędki ze współpracownikami, nikt nie oderwie Cię niespodziewanie od pracy. Brak osoby kontrolującej Cię pozwoli na zarządzanie czasem pracy w dowolny sposób. Jedynie od Ciebie będzie zależeć długość i częstotliwość przerw. Ostatecznie Twojego szefa zainteresuje tylko dotrzymywanie przez Ciebie terminów.

Poza zwiększeniem efektywności wykonywanych swoich obowiązków, najbardziej chyba pożądaną korzyścią pracy zdalnej jest możliwość poświęcenia większej ilości czasu na rozwijanie własnych pasji czy na poświęcenie go rodzinie.

To idealny sposób zatrudnienia dla osób z problemami zdrowotnymi, czy matek z dziećmi. Zainteresować się nim powinny również osoby preferujące swobodniejszy tryb życia, nieregulowany przez ośmiogodzinny dzień pracy.

 

Warto przeanalizować zagadnienie pracy zdalnej z punktu widzenia pracodawcy. Zatrudniając pracowników w takim systemie zaoszczędzisz pieniądze na wynajmowaniu powierzchni biurowej czy materiałach dla pracowników. Zbadaj wszystkie czynniki przemawiające za i przeciw takiemu trybowi pracy. Obecnie na rynku istnieje wiele działających w ten sposób firm, warto więc skalkulować koszty i zdecydować, co bardziej opłaca się Twojej firmie.

Wady pracy zdalnej

Oczywiście metoda pracy zdalnej ma i swoje wady. Problem leży w ludzkiej naturze. Przebywając w domu, narażony jesteś stale na rozproszenie. Dziecko, nagły telefon od znajomych, remont u sąsiadów. Wszystko to będzie uniemożliwiało wykonanie obowiązków zawodowych. Dlatego też, jeśli decydujesz się na pracę w domu, koniecznie upewnij się, że nie brak Ci samodyscypliny i czy możesz zapewnić sobie odpowiednie warunki pracy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26324 )
Array ( [docId] => 26324 )