Czym jest program Work-life balance

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Na świecie rosną tendencje do zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Przedsiębiorca, któremu zależy na zadowoleniu i efektywności swoich pracowników powinien zainteresować się programem „Work-life balance.”

Równowaga

Program „work-life balance” oznacza po prostu zachowanie równowagi, pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Polega on na znalezieniu dystansu do wykonywanej pracy. Ma zapobiegać tak skrajnym sytuacjom jak pracoholizm, niszczenie kontaktów rodzinnych i drastyczne zwiększenie ilości stresu w życiu.

Work-life balance pozwala pracownikowi na uzyskanie satysfakcji z życia zawodowego. Zapobiegnie także przenoszeniu do pracy problemów prywatnych, co przełoży się na jakość wykonywanych obowiązków.

Na czym polega program

Ogólna koncepcja work-life balance opiera na znalezieniu odpowiedniego stosunku pomiędzy ambicjami zawodowymi, karierą i życiem osobistym - rozumianym tu jako rodzina, przyjemności, rozwój duchowy. Sukces tego programu, czyli osiągnięcie tej równowagi przez wszystkich zatrudnionych, zależy zarówno od pracodawcy jak i pracownika.

 

Pracodawca

Na początku dobrze jest wprowadzić różne formy zatrudnienia - niepełnego wymiaru godzin, elastycznego czas pracy czy pracy zdalnej. Dla pracowników fizycznych może zostać wprowadzony odpowiedni system przerw. Warto również rozważyć możliwość dopuszczenia przerw w karierze osobom chcącym wziąć nieodpłatny urlop, z zapewnieniem, że będą mogli powrócić na swoje stanowisko.

Pracownik

Konieczne jest wyznaczenie sobie określonych celów. Pracownicy często wpadają w wir ciężkiej pracy, nie wiedząc, jaki się tak naprawdę najwygodniejszy system pracy i jakie cele chcieliby w niej osiągnąć. Stąd też koniecznie zrewidować należy swą dotychczasową karierę i wyznaczyć sobie priorytety. W trakcie pracy wykształcić warto odpowiednie cechy, jak np. asertywność, które zabezpieczą nas przed przyjmowaniem na siebie zbyt wielu obowiązków. Te umiejętności oraz świadomość własnych potrzeb zarówno zawodowych jak i prywatnych umożliwi odnalezienie harmonii życiowej i odpowiedniego balansu w życiu.

Pracownicy takiej firmy na pewno będą wobec niej lojalni i będą się z nią identyfikować. Warto też wspomnieć o korzyściach, które mogą pojawić się z zewnątrz firmy. Metoda pracy oparta o work-life balance zaowocuje dobrym imieniem przedsiębiorstwa i pozwoli na pozyskanie specjalistów chcących pracować w warunkach sprzyjających kreatywności.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26346 )
Array ( [docId] => 26346 )