Czym jest test kompetencji pracowników

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 25-05-2012 r.

Chcąc zdobyć więcej informacji o swoich pracownikach warto zastanowić się nad przeprowadzeniem testów kompetencji. Pozwolą one nie tylko na zdobycie dodatkowych informacji, ale także pomogą w planowaniu drogi rozwoju lub w rekrutacji.

Charakterystyka testu

Testy kompetencyjne zostały stworzone, aby w krótkim czasie pozwolić na poddanie badaniu dużej grupy osób. Mogą być stosowane nie tylko do badania zatrudnionych pracowników, ale także w czasie rekrutacji. Pozwalają uprościć proces naboru, który w innym wypadku trwałby zdecydowanie dłużej.

Testy składają się ze zbiorów pytań, do których dołączony jest opis sytuacji oraz trzy możliwe rozwiązania.

Sytuacje, w których stosuje się test

Test jest najlepszym rozwiązaniem, gdy szybko musisz określić potrzeby kadrowe Twojej firmy. Badanie to wykaże braki Twoich pracowników w zakresie pewnych kompetencji i pozwoli na scharakteryzowanie nowego stanowiska pracy lub określenie profilu pożądanego kandydata.

Każdy szef firmy określa także kierunki rozwoju danego pracownika. W sytuacji, gdy potrzebna jest identyfikacja jego potrzeb rozwojowych, odpowiedni test również ułatwi Ci podejmowanie dalszych decyzji.

Korzyści z przeprowadzenia testu

Wiedza o kompetencjach i potrzebach własnych pracowników to dla każdego prowadzącego firmę spore ułatwienie. Zaplanować można wtedy indywidualny rozwój każdego z nich, np. poprzez odpowiednie szkolenia. Zdiagnozowanie predyspozycji osób zatrudnionych upewni Cię, że doskonale poradzą sobie one z nowo powierzonymi stanowiskami i obowiązkami.

Testy ocenią też czy osoba na danym stanowisku jest odpowiednia do jego specyfiki. Dzięki temu umożliwi Ci to skuteczną restrukturyzację zatrudnienia i naprawienia ewentualnych błędów.

Bez wątpienia testy ewaluacyjne mogą znacznie poprawić sytuację w firmie. Regularne ich przeprowadzanie umożliwi wdrożenie zmian na bieżąco, a przedstawianie ich wyników pracownikom sprawi, że poczują się częścią zespołu. Warto zachęcić zatrudnionych do świadomego, ukierunkowanego rozwoju na podstawie tych właśnie testów. Taka współpraca szybko zaowocuje sukcesami firmy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26322 )
Array ( [docId] => 26322 )