Dlaczego warto zadbać o to, aby Twój personel nie nudził się w pracy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 02-08-2012 r.

Być może wyda się to śmieszne i niewiarygodne, jednak największą zmorą polskich pracowników jest… nuda w pracy. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowodzą, że aż 28 proc. osób pracujących jest przemęczona nudą w miejscu pracy. W jaki sposób powinieneś więc zadbać, aby Twój personel się nie nudził? Właściwie zorganizuj im czas i zastanów się nad wprowadzeniem elastycznego czasu pracy.

Nuda w pracy, czyli co

Zasadniczą kwestią jest wyjaśnienie na czym polega i z czego może wynikać nudzenie się pracowników. Wyniki przeprowadzonych badań dotyczą rutynowych obowiązków zawodowych, które w większości przypadków są nużące dla zatrudnionych osób.

Jednak nuda w miejscu pracy może wynikać również z nieodpowiedniej organizacji pracy personelu. Zbyt szybkie wywiązanie się ze służbowych obowiązków i posiadanie zbyt dużo wolnego czasu w pracy może sprawić, że w ośmiogodzinny tryb pracy wkradnie się poczucie znużenia. Nie ma bowiem nic gorszego, niż brak konkretnego zajęcia i niecierpliwe wyczekiwanie do końca pracy. W takich sytuacjach nie tylko jest marnowany cenny czas pracownika, ale również nie zostaje wykorzystana jego produktywność.

Rozsądnie organizuj czas pracy pracowników

Sposobem na zapobiegnięcie nudzie w Twojej firmie będzie z pewnością przemyślana organizacji pracy personelu. Staraj się rozdzielać zadania w taki sposób, aby czas ich realizacji pokrywał się z trybem pracy Twoich pracowników.

Poza tym, jeżeli w Twoim przedsiębiorstwie konieczne jest wykonywanie zadań szczególnie nużących, staraj się rozdzielać ich realizację na kilka osób, aby nie obciążać nadmiernie rutyną jednego pracownika. Możesz również spróbować zlecić realizację tych zadań na przemian z obowiązkami, które będą wzbudzały większe zainteresowanie pracownika.

 

A może elastyczny czas pracy

Jeżeli jednak zauważysz, że mimo przemyślanej organizacji pracy Twoi pracownicy są w stanie o wiele szybciej wywiązać się z powierzonych obowiązków, może powinieneś pomyśleć o wprowadzeniu elastycznego czasu pracy. Bezczynne wyczekiwanie na godzinę zakończenia jest marnotrawstwem wolnego czasu. Wprowadzenie elastycznego czasu pracy i uzależnienie czasu pracy od realizacji powierzonych zadań nie tylko pozwoliłby Ci na zaoszczędzenie czasu swojego i pracowników, ale również gwarantowałby wysoką jakość realizacji zadań.

Wprawdzie wykonanie konkretnego zadania mogłoby niekiedy trwać krócej niż tradycyjne 8 godzin, jednak w sytuacji, kiedy realizacja konkretnego projektu trwałaby nieco dłużej, elastyczny czas pracy pozwoliłby podwładnym na pracę tak długo, jak byłoby to konieczne. Dzięki temu byłbyś w stanie nie tylko wyeliminować nudę z pracy swojego zespołu, ale również dostosować czas pracy odpowiednio do wymagań swojego personelu. Ten sposób organizacji z pewnością pozytywnie wpłynąłby na produktywność całego zespołu, a co za tym idzie – na Twoje zyski.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26498 )
Array ( [docId] => 26498 )