E-papieros dozwolony w firmie

Kategoria: HR
Data: 09-12-2012 r.

O szkodliwości palenia tytoniu napisano już setki tomów, ale i tak wielu nie uwolniło się od tego nałogu. Na szczęście technologia wyszła im naprzeciw – teraz mają e-papierosy. Ale czy można je palić w firmie, na miejscu pracy.

Wykładnia prawna jest jasna i przejrzysta. E-papierosy nie podlegają przepisom Ustawy o ochronie zdrowia, ponieważ nie są wyrobem tytoniowym. I nie trują. Zatem pracownik, który pali e-papierosa w pracy, nie łamie zakazu palenia. E-papierosy to jedynie imitacja prawdziwego papierosa, dzięki której uzależnieni walczą z „papierosowym odruchem”. Pracodawca mógłby zabronić używania e-papierosów, gdyby wydychane po ich użyciu powietrze zawierał szkodliwe substancje. Badania potwierdziły jednak, że e-papierosy są wolne od podobnych związków. Osoby korzystające z e-papierosów wydychają parę wodną, zatem współpracownicy osób używających e-papierosów nie są narażeni na bierne palenie. E- papieros może więc spokojnie sobie dymić.

Skąd ten trend

Jeszcze nie tak dawno właściciele firm byli zobowiązani do stworzenia osobom uzależnionym od tytoniu wydzielonych miejsc na terenie zakładu pracy. W firmach musiały być palarnie, odpowiednio urządzone, wentylowane. Regulowały to przepisy o pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych (takich jak wspomniane wyżej palarnie, ale także np.: jadalnie, szatnie, toalety, pomieszczenia do prania czy odpylania odzieży). Jednakże w drugiej połowie 2011 roku prawna definicja pomieszczeń higieniczno-sanitarnych została zmieniona. W konsekwencji palarnie przestały pod nią podlegać, tym samym ich istnienie w firmach przestało być obowiązkowe. Stąd w firmach, w których nie ma palarni i istnieje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, niektórzy pracownicy szukając wyjścia, zaczęli sięgać po e-papierosy.

Czy przekonał ich aspekt finansowy

Palenie szkodzi, zabija, zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre choroby, niszczy cerę, osłabia męskość itd., itd. Wszyscy to wiemy, a jednak cały czas wielu z nas sięga po papierosa, fajkę, cygaro. Szkodzimy sobie, choć przynajmniej wpływy budżetowe z tytułu akcyzy są krzepiące i dla państwa bardzo ważne. Toteż raz po raz danina ta rośnie. Czy jednak przekroczyła punkt krytyczny?

Coraz częściej widać palaczy, którzy nie wydychają już tytoniowego dymku, ale z dumą dzierżą e-papierosa. Może więc, skoro nie przekonały ich względy zdrowotne, zdołały to zrobić aspekty finansowe? Na to wygląda.

oprac.: H. K.

źródło: E-papierosy – czy można je palić na terenie firm

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26611 )
Array ( [docId] => 26611 )