Jak być asertywnym

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-06-2012 r.

Masz czasami wrażenie, że jesteś zbyt uległy wobec próśb innych osób? A może masz dość bycia obarczanym kolejnymi zadaniami i czujesz się wykorzystywany? Jak nauczyć się odmawiać i stać się asertywnym?

Czym jest asertywność

Asertywność to nic innego jak zdolność do wyrażania własnego zdania. To głośne mówienie „nie” wtedy, kiedy sytuacja, w której się znajdujesz Ci nie odpowiada. Istotną zaletą asertywności jest brak poczucia wewnętrznego dyskomfortu podczas wyrażania swoich poglądów. Posiadanie tej cechy pozwoli Ci nie tylko na odważne wyrażanie własnego zdania, ale również na jego obronę w sytuacji ataku czy krytyki. Osoby asertywne są pewne siebie, a co za tym idzie walczą o wyznawane wartości i poglądy. Umiejętność obrony własnych poglądów sprawi, że w oczach innych osób będziesz uchodził za osobę pewną siebie, która zawsze będzie dążyć do wyznaczonego celu.

Nie bój się mówić „nie”

Rozpoczynając pracę nad swoją asertywnością, musisz pozbyć się strachu przed wyrażaniem sprzeciwu. Przypomnij sobie, ile razy zgodziłeś się na coś, co nie do końca było zgodne z Twoimi poglądami. Dlaczego to zrobiłeś? Czy przypadkiem nie dlatego, że bałeś się powiedzieć stanowcze „nie”?

Aby pozbyć się tego lęku, musisz popracować nad własną pewnością siebie. Usiądź w wolnej chwili w fotelu i zastanów się, dlaczego jesteś wartościowym człowiekiem. Wypisz na kartce swoje mocne strony. Wyznacz cechy, za które jesteś lubiany przez innych. Określ te cechy swojej osobowości, które szczególnie w sobie szanujesz. Kiedy już skończysz, przeczytaj dokładnie to, co wypisałeś na kartce. Czy teraz rozumiesz, że jesteś pełnowartościowym człowiekiem, który ma prawo do wyrażania swojej opinii jak inni? Za każdym razem, kiedy będziesz miał obawę przed wyrażeniem swojego sprzeciwu, pamiętaj, że zgadzając się na coś wbrew sobie, niszczysz to, co naprawdę wartościowe – poczucie własnej tożsamości.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26406 )
Array ( [docId] => 26406 )