Jak być otwartym na innych

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

Nawiązywanie nowych znajomości jest niezwykle istotne zarówno w życiu prywatnym jak też biznesowym. Niestety zdarza się, że mamy z tym problem. Jak otworzyć się na innych i nie bać się nawiązywania znajomości?

Nie traktuj innych jak obcych

Często mijając ludzi na ulicy, traktujesz ich jako zupełnie obcych. Nawet nie pomyślisz, że mijana kobieta czy mijany mężczyzna mógłby stanowić część Twojego życia – być Twoją koleżanką/kolegą czy partnerką/partnerem biznesowym. Ignorowanie spotykanych ludzi jest jednym z głównych powodów trudności związanych z nawiązywaniem nowych relacji.

Nikt oczywiście nie każe Ci zaczepiać wszystkich napotykanych ludzi. Jednak pogodna twarz i lekki uśmiech na Twojej twarzy z pewnością będą lepiej przez innych odbierane niż kamienna, pochmurna mina. Poza tym przyswojenie myśli, że każda obca osoba w każdej chwili może stać się dla Ciebie kimś bliskim, pomoże Ci w zlikwidowaniu bariery związanej z kontaktem z innymi. Skoro jest szansa, że ktoś może okazać się ciekawym człowiekiem, dlaczego miałbyś tego nie sprawdzić?

Uświadom sobie korzyści

Dużym ułatwieniem w nawiązywaniu nowych kontaktów jest uświadomienie sobie korzyści z tego wynikających. Powinieneś zastanowić się, po co tak właściwie chciałbyś poznawać nowych ludzi. Poza tym określenie powodów, dla jakich poszukujesz nowych relacji, będzie łatwiej wybrać osoby odpowiadające Twoim oczekiwaniom.

Jeżeli szukasz kogoś, z kim mógłbyś podyskutować o zainteresowaniach, powinieneś go szukać na tematycznych forach czy różnego rodzaju zlotach hobbystów. Natomiast jeżeli poszukujesz kontaktów biznesowych, doskonałą okazją do ich nawiązania będą różnego rodzaju konferencje czy szkolenia. Poza tym pełna świadomość korzyści, jakie będą wynikać z poznania konkretnej osoby, pomoże Ci w pokonaniu strachu przed zawarciem nowej znajomości.

Bądź dla innych taki, jakbyś chciał, żeby inni byli dla Ciebie

Pracując nad własnym nastawieniem do innych dobrze jest zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami dotyczącymi zachowania tych osób wobec Ciebie. Z pewnością oczekujesz szacunku oraz niewielkiej sympatii od wszystkich. Jeżeli tak jest, to postaraj się wypracować takie nastawienie również w samym sobie. W relacjach międzyludzkich często zachodzi zjawisko tzw. lustrzanego odbicia: ktoś zachowuje się wobec Ciebie tak samo, jak Ty wobec innych. W związku z tym, będąc otwartym na innych masz dużą szansę, że inni również będą otwarci na Twoją osobę, a tym samym zapoczątkowanie ewentualnych znajomości będzie o wiele łatwiejsze.

Zawieranie nowych znajomości nie jest wcale trudne. Wystarczy jedynie uświadomić sobie, że spotykani na co dzień ludzie wcale nie muszą być Ci obcymi, a relacje z nimi mogą przynieść Ci wiele korzyści. Pozytywne podejście do innych sprawi, że obce Ci osoby również będą obdarzały Cię sympatią i będą stwarzały szansę na bliższe poznanie.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26389 )
Array ( [docId] => 26389 )