Jak być produktywnym, a jednocześnie niewiele pracować

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Sposobu na to „jak zarobić i się przy tym nie narobić” ludzie poszukują od dawna. Wprawdzie osiągnięcie zysków bez nakładu jakiejkolwiek pracy nie jest raczej możliwe, jednak osiągnięcie konkretnych efektów przy minimalnym wysiłku jest już bardzo prawdopodobne. Jak być produktywnym, a jednocześnie niewiele pracować?

Minimalizm kluczem do sukcesu

Tajemnicą bycia produktywnym przy niewielkim nakładzie pracy jest prąd filozoficzny zwany minimalizmem. Jego głównym założeniem jest zaspokajanie jedynie podstawowych potrzeb człowieka. Ten nurt filozoficzny jest zupełnym zaprzeczeniem konsumpcyjnego stylu życia, z którym mamy zazwyczaj do czynienia.

W przypadku minimalizmu należy zwrócić uwagę, że jego głównym założeniem nie jest maksymalne ograniczenie potrzeb człowieka, ale wychodzenie naprzeciw rzeczywistym, osobistym oczekiwaniom konkretnej osoby. Minimalizm to nie ograniczanie, lecz właściwe zaspokajanie najważniejszych oczekiwań człowieka.

Nie bądź perfekcjonistą

Być może wyda Ci się to absurdalne, jednak perfekcjonizm nie pomoże Ci w zminimalizowaniu nakładu pracy przy jednoczesnym wzroście produktywności. Dążenie do bycia ideałem zajmuje zbyt wiele czasu. Wypełnianie swoich obowiązków w sposób dostateczny, jednak nie najlepszy ze wszystkich, w zupełności wystarczy do osiągnięcia oczekiwanych wyników. Porzucenie dążenia do perfekcjonizmu pozwoli Ci zaoszczędzić 1/3 czasu i energii.

Doceniaj poświęcony czas

Czy często zdarzało Ci się być złym, że poświęcony na realizację konkretnego projektu czas nie był wprost proporcjonalny do osiągniętych zysków? Dlatego musisz zadbać o właściwą wycenę swojej pracy i czasu. W przypadku niektórych zadań nie możesz ograniczyć czasu, jaki będziesz musiał poświęcić na jego wykonanie. Wtedy pamiętaj o rzetelnej wycenie swojego poświęcenia.

Zlecony projekt wymaga większej uwagi niż tradycyjne zlecenia? Uwzględnij to w kosztorysie realizacji projektu, który przedstawisz klientowi. Nikt nie pracuje charytatywnie, a czas jest obecnie zbyt cenny, aby poświęcać go na pracę bez odpowiedniego nagrodzenia. Ponadto świadomość zysku proporcjonalnego do włożonego wysiłku będzie dodatkowo motywowało Cię do realizacji konkretnego zlecenia.

Bycie produktywnym przy jednoczesnym zminimalizowaniu nakładu pracy jest możliwe. Wymaga jednak rzetelnego podejścia do wyceny swojego czasu pracy, jak również pokonania swoich niektórych, zbyt wygórowanych ambicji. Minimalistyczne podejście do pracy zawodowej umożliwi Ci zaspokojenie najważniejszych dla Ciebie potrzeb bez nadmiernego wysiłku.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26428 )
Array ( [docId] => 26428 )