Jak coaching może pomóc w pracy

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Coaching jest nową, bardzo popularną metodą wspierania i wyznaczania rozwoju osobistego i zawodowego. W jaki sposób może on pomóc w pracy i jakie są korzyści z korzystania z porad profesjonalnego coacha?

Czym jest coaching

Jest to jedna z form doradztwa zawodowego. Pozwala ona rozwijać kompetencje i zdolności pracowników w różnych dziedzinach. Pomaga także podnieść wydajność i efekty działań całego przedsiębiorstwa lub poszczególnych osób. Praca z osobistym trenerem, czyli coachem ma na celu dogłębne przeanalizowanie obecnej sytuacji klienta i określić możliwe kierunki jego rozwoju. Specjalista współpracuje z pracownikiem nad stworzeniem jego indywidualnej ścieżki kariery, a także wzmacnia jego kluczowe predyspozycje. Pozwala też na ustalenie słabych i mocnych stron klienta, ale przede wszystkim pomaga wydobyć jego naturalne predyspozycje i zdolności.

Coaching nie służy tylko kwestiom zawodowym. Jest też przydatnym narzędziem wspomagającym rozwój osobisty, motywując i mobilizując do zmian i działania.

Korzyści coachingu

Dzięki indywidualnemu podejściu coacha do każdej firmy i pracownika, coaching jest dopasowany do potrzeb i warunków danej jednostki. Pozwala on odkryć własne ukryte talenty, ale też przezwyciężać nasze słabości. Osobisty trener pozwala znaleźć przyczynę problemów klienta i zaproponować mu sposoby jego rozwiązania. Poprzez to zwiększona zostaje produktywność pracownika, jak również jego motywacja do pracy. Daje też możliwość rozwinięcia kreatywności, a także radzenia sobie ze stresem i przeciwnościami. Pomaga on też w przemianie pracowników w dziedzinie relacji międzyludzkich i współpracy.

 

Coaching, pomimo że jest dość nową metodą wspomagania rozwoju pracowników, zyskuje sobie coraz większą popularność wśród polskich pracodawców. Jego największą zaletą jest zindywidualizowane i kompleksowe podejście do potrzeb klienta, a także prowadzenie zespołu i motywowania pracowników do działania.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26348 )
Array ( [docId] => 26348 )