Jak działać z inspiracją

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

Często do rozpoczęcia działania potrzebny jest niewielki impuls. Pomysł, który wpadnie Ci do głowy, przy umiejętności odpowiedniego go wykorzystania, może zamienić się w spektakularny projekt. Jak zatem wykorzystać inspirację i nie zmarnować szansy, którą nam daje?

Inspiracja

Inspiracja to nic innego jak pomysł, który w pewnej chwili pojawia się w Twoim umyśle. Często kształtuje się on na podstawie zupełnie błahych czynników. Inspiracją do działania może być chociażby wschód słońca, ulubiona muzyka, rozmowa ze znajomymi.

Niestety jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniamy, jest pomijanie impulsów, które mogą być zaczątkiem naprawdę dobrego pomysłu. Dlatego też nie powinieneś bagatelizować nawet najmniejszej idei, jaka pojawi Ci się w głowie. Być może z czasem okaże się, że niewielki wkład Twojej pracy wystarczy, aby z niewielkiego pomysłu powstał naprawdę ciekawy projekt.

Nie ograniczaj się

Aby skutecznie wykorzystać konkretną inspirację, trzeba zlikwidować w sobie nawyk ograniczania się w działaniu. Od wielu lat – w szkole, na studiach, w pracy – wpajano Ci z pewnością, że każdy problem ma tylko jedno rozwiązanie, które warto brać pod uwagę. Takie schematyczne myślenie może doprowadzić Cię jedynie do zmarnowania wspaniałych okazji, aby osiągnąć sukces. Obecnie nie możesz ograniczać się w żaden sposób. Każdy problem ma zawsze kilka, a nawet niekiedy kilkanaście rozwiązań. Jedynie rozważenie ich wszystkich daje Ci szansę na podjęcie właściwej decyzji.

Ponadto schematyczne myślenie i ograniczanie się zagradza Ci drogę do własnego rozwoju. Jeżeli masz ochotę zmienić swoje kwalifikacje czy nauczyć się czegoś nowego, nie słuchaj tych, którzy mówią, że jesteś na to za stary, nie masz czasu itd. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, co zrobisz ze swoim życiem. Oczywiście możesz nie robić nic i żyć z dnia na dzień. Ale po co? Każdego dnia możesz realizować swoje pasje i uczyć się nowych umiejętności. Wykorzystywanie możliwych opcji pozwoli Ci nie tylko na osobisty rozwój, ale również może pomóc w odnalezieniu własnego pomysłu na sukces.

 

Upewnij się, że masz rację

Często decydując się na zupełnie nowe rozwiązania z pewnością czujesz obawy przed ewentualną porażką. Aby pozbyć się paraliżującego strachu, musisz znaleźć konkretne dowody potwierdzające słuszność Twojego wyboru. I nie chodzi tu o opinie Twoich znajomych, lecz np. o rzeczywiste potwierdzenie przydatności umiejętności, które chcesz zdobyć. Jeżeli planujesz zacząć studia, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie kierunek pozwoli Ci rozwijać Twoje pasje i czy będzie przydatny w obecnej pracy. Jedynie zdobycie poważnych dowodów upewni Cię w słuszności podjętych działań. Pamiętaj również, aby nie szukać dowodów za wszelką cenę. Jeżeli nie widzisz rozsądnego uzasadnienia Twojej decyzji, warto z niej zrezygnować. Najprawdopodobniej jej realizacja nie będzie dla Ciebie korzystna i będzie jedynie zajmować Twój cenny czas.

Niewielki pomysł może być początkiem naprawdę spektakularnego projektu. Dbanie o to, by się nie ograniczać, ale również rozsądne podejmowanie decyzji pozwoli Ci na wykorzystanie szansy, jaką często stwarzają inspiracje. Działaj uważnie, aby nie przegapić swojej szansy na zawodowy sukces.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26387 )
Array ( [docId] => 26387 )