Jak myśleć kreatywnie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 27-06-2012 r.

Często z pewnością słyszysz, że obecnie kreatywność jest w cenie. Czym właściwie jest kreatywność? Czy można nauczyć się takiego sposobu myślenia czy z tym trzeba się po prostu urodzić? A może kreatywność drzemie w każdym z nas?

Czym jest kreatywność

Pracę nad własną kreatywnością powinieneś rozpocząć przede wszystkim od zdefiniowania, czym właściwie ona jest. To pojęcie bardzo często utożsamiane jest z twórczością. Jednak nie zawsze musi oznaczać jej przejawy.

Definicji kreatywności znajdziesz z pewnością kilka. Bez względu na to, czy odnoszą się do sfery sztuki czy do sfery ludzkiej osobowości, łączą je dwie zasadnicze cechy. Kreatywność jest pewnego rodzaju nowością, która okazuje się użytecznym rozwiązaniem. Jednym słowem jest tworzeniem nowej wartości. Może objawiać się jako potencjał człowieka oraz jego zdolność do innowacyjnego radzenia sobie z trudnościami.

Co blokuje Twoją kreatywność

Kreatywność nie jest szczególną zdolnością, którą cechują się wyjątkowi ludzie. Tę cechę może posiadać każdy. Musi jedynie zwalczyć blokady myślenia, które często stanowią największy problem.

Najczęstszą blokadą kreatywnego myślenia są istniejące od dawna schematy myślowe. Od dziecka z pewnością wpajano Ci szereg czynności, których nie możesz robić. Ciągłe zakazy wytworzyły schemat działania opierający się tylko na grupie tych czynności, które są jasno określone jako dozwolone. Powyższe schematy ukształtowały w Tobie poczucie, że wszystko, co nieznane z pewnością jest złe. Z tego też względu nie podejmujesz działań, które wykraczają poza stworzony od dawna schemat.

Musisz jednak uświadomić sobie, że w ten sposób marnujesz swoją szansę na znalezienie kreatywnych rozwiązań. Jeżeli nie spróbujesz nieznanego, nie będziesz wiedział, czy było ono rzeczywiście dobre czy złe. Ponadto zamykając się w schemacie działań, blokujesz sobie możliwość wewnętrznego rozwoju.

Nie poddawaj się własnej krytyce

W momencie tworzenia się kreatywnego pomysłu, czasem możesz mieć do czynienia z wewnętrznym zaprzeczaniem jego sensowności czy racjonalności. Wewnętrzna krytyka zwykle podważa Twoje nowe idee tak skutecznie, że rezygnujesz z ich realizacji. Dlatego tak ważna jest walka z wewnętrzną krytyką.

Kiedy następnym razem pojawi się choć cień wątpliwości dotyczący nowego pomysłu, zastanów się, ile możesz stracić, jeśli go porzucisz. Dla ułatwienia możesz wypisać na kartce atuty wykorzystania nowego pomysłu, jak również zalety wynikające z jego porzucenia (o ile takie istnieją).

Ponadto poszukuj rozsądnych argumentów potwierdzających wykorzystanie Twojego kreatywnego pomysłu. Po dłuższym zastanowieniu z pewnością okaże się, że Twój kreatywny pomysł nie jest wcale taki bezsensowny jak wydawało Ci się na początku.

Kreatywne myślenie nie jest wcale trudne czy niemożliwe. Uzmysłowienie sobie, czym jest tak naprawdę kreatywność i jakie zalety ze sobą niesie, pozwoli Ci na wyzwolenie w sobie innowacyjnych pomysłów.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26418 )
Array ( [docId] => 26418 )