Jak nie poddać się apatii

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

Każdy z nas może mieć nieudany dzień. Niekiedy jest to spowodowane ogólnym złym samopoczuciem, niekiedy konkretną porażką. Wpadamy wtedy w nastrój, który uniemożliwia nam często jakiekolwiek działanie, ogarnia nas bierność. Jak zatem poradzić sobie z apatią?

Zdiagnozuj przyczynę

Podstawową kwestią w skutecznej walce z apatią jest określenie powodu Twojego kiepskiego samopoczucia. W większości przypadków ogólne zniechęcenie jest wynikiem przemęczenia czy spadku formy i nastroju.

Sytuacja może być o wiele trudniejsza do opanowania, jeżeli powodem Twojego zniechęcenia jest konkretna porażka, która odebrała Ci chęć do jakiegokolwiek działania. Ludziom niestety często trudno poradzić sobie z własnymi niepowodzeniami. Zbyt długa apatia z nimi związana może być momentami wręcz niebezpieczna. Długotrwała chandra może spowodować depresję, która często ma negatywny wpływ na przyszłość człowieka.

Pokonaj przeciwności

Niektórzy twierdzą, że doskonałym sposobem na apatię jest ignorowanie problemów, które ją wywołały. Niewielu jednak wie, że jest to jeden z największych błędów. Aby pokonać przyczynę apatii, trzeba ją dobrze poznać. Dokładne uświadomienie sobie, w czym tkwi problem, pozwoli Ci na szybkie uporanie się z nim. Dlatego też, mimo ogólnej niechęci do wszystkiego, musisz zmusić się do zastanowienia nad tym, co jest powodem Twoich problemów. Jeżeli apatia, jaką odczuwasz, wynika z konkretnego niepowodzenia, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań: Dlaczego to niepowodzenie tak bardzo Cię „przybiło”? Czy rzeczywiście wpłynie negatywnie na Twoje życie? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie, które pomoże w zniwelowaniu negatywnych skutków Twojej porażki? Kiedy poważnie się nad tym zastanowisz, może okazać się, że problem, który jeszcze przed chwilą wydawał się życiową tragedią, nie jest jednak aż tak duży i że z łatwością możesz go pokonać. Pamiętaj, że wpadając w apatię, nie możesz się jej bezwzględnie poddać. Mimo braku sił musisz wykazać chęć walki z przeciwnościami, które Cię spotkały.

 

Sięgnij po „pocieszacze”

Kiedy dopadnie Cię chandra, nie żałuj sobie tzw. „pocieszaczy”. Każdy z nas ma ulubioną potrawę czy czynność, która zawsze poprawia mu humor. Uwielbiasz gorącą czekoladę z bitą śmietaną? To się na nią wybierz! Czujesz, że brakuje Ci witamin – zrób sobie sałatkę owocową. Od dawna nie miałeś czasu, żeby pójść do kina – zrób to teraz. Sprawianie sobie małych przyjemności na pewno poprawi Ci nastrój, a tym samym ułatwi pokonanie złego samopoczucia.

Walka z apatią nie jest wcale trudna. Podstawowym krokiem jest zlokalizowanie jej przyczyny oraz ustalenie sposobu, który pozwoli Ci na ponowne uzyskanie energii. Nigdy nie możesz bezwzględnie poddać się spadkowi ogólnej formy. Pamiętaj, że przegrywają tylko Ci, którzy nie podjęli walki.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26386 )
Array ( [docId] => 26386 )